HDP mitingindeki patlamayla ilgili 14 polis hakkında dava

HDP'nin Diyarbakır mitingindeki bombalı saldırıyla ilgili 14 polis hakkında ''görevi kötüye kullanmak''tan dava açıldı. Polislerin 3 aydan 1 yıla kadar hapisleri isteniyor.

Anadolu Ajansı 03.11.2017 - 12:13 | Son Güncelleme : 03.11.2017 - 13:54

HDP mitingindeki patlamayla ilgili 14 polis hakkında dava

Diyarbakır'da 2015 yılındaki Milletvekili Genel Seçimi öncesinde HDP tarafından düzenlenen mitingde 4 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı iki patlamaya ilişkin, "görevi kötüye kullandıkları" iddiasıyla 14 polis memuru hakkında 3 aydan bir yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, 14 Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünde görevli, aralarında 3. Sınıf Emniyet Müdürü K.A, Komiser A.K, polis memurları M.S, A.D. ve M.D'nin, patlayıcının olay öncesinde saklandığı Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde arama faaliyetinde bulunmadıkları bildirildi.

Şüphelilerden 4. Sınıf Emniyet Müdürü F.D. ve Komiser M.A.C'nin de söz konusu okulun bahçesinde tedbir almadıkları belirtilen iddianamede, şunlar kaydedildi:

"2. Sınıf Emniyet Müdürü M.İ.Y. ise miting alanında emniyet tedbirinden sorumlu müdür olarak yetki ve sorumluluğunda bulunan emniyet tedbirlerinin alınması hususunda ihmalkar davranmıştır. Bu kapsamda şüphelilerin suç tarihinde görevlerinin gereklerini yapmakta ihmal göstermeleri neticesinde terör saldırısı önlenememiştir. Bu nedenle üzerilerine atılı bulunan ihmal suretiyle 'görevi kötüye kullanmak' suçunu işledikleri anlaşılmıştır."

ASKER KAÇAĞI YOKLAMASINDA İHMAL İDDİASI

Terör saldırısını gerçekleştirdiği iddiasıyla hakkında dava açılan Orhan Gönder'in miting öncesinde otelde yoklama kaçağı olarak arandığının tespit edildiği vurgulanan iddianamede, polislerden H.Y, A.T. ve H.Y'nin sanık Gönder'in sorgusunu Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Merkezi sistemi üzerinden yapmadıkları bildirildi.

İddianamede, şüphelilerden 3. Sınıf Emniyet Müdürü K.K, 4. Sınıf Emniyet Müdürü D.U. ve Emniyet Amiri Y.Ö'nün, polis memurları H.Y, A.T. ve H.Y'nin iş ve eylemleri üzerindeki denetim görevlerini ihmal ettikleri belirtildi.

İSTENEN CEZA

İddianamede, emniyet personeli K.A, A.K, M.S, A.D, M.D, F.D, M.A.C, M.İ.Y, H.Y, A.T, H.Y, K.K, D.U. ve Y.Ö hakkında "görevi kötüye kullanmak" suçundan 3 aydan bir yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, 5 polis memuru hakkında da kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

NE OLMUŞTU?

HDP'nin, 5 Haziran 2015'te Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlediği seçim mitingindeki iki patlamada 4 kişi ölmüş, 210 kişi yaralanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...