HDP, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili Meclis'te genel görüşme açılmasını talep etti.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken tarafından TBMM Başkanlığına sunulan genel görüşme önergesinin gerekçesinde, "AK Parti'nin 2010'dan sonraki dış politikasının iflasın eşiğine geldiği" iddia edildi.

İran, Suriye ve Irak ile yaşanan sorunlara ek olarak Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinin, "AK Parti'nin yanlış dış politikasının kendi boyunu aşarak Türkiye halklarına fatura edilmesi" şeklinde vuku bulduğu savunulan gerekçede, uçağın düşürülmesi ve sonrasındaki gelişmelerin Türkiye için tarihe not düşülecek bir krizin kapısını araladığı belirtildi.

"Uçağın düşürülmesinden sonra Cumhurbaşkanı, Başbakan, TSK, Rusya, ABD, NATO, AB ve Suriye'nin Türk hava sahasının ihlal edilip edilmediği konusunda birbirini tutmayan bilgiler yansıdığı" öne sürülen gerekçede, şu ifadeler kullanıldı:

"Ticari, siyasi ve diplomatik açılardan ciddi ilişkilerin bulunduğu Rusya ile yaşanan bu krizin özü, AKP'nin dış politikadaki yanlışlarıdır. Rusya ile doğalgaz, turizm başta olmak üzere birçok alan üzerinden gelişen devasa ekonomik kapasitenin zarar görmesi kaçınılmazdır. Rusya ile bu tarz sorunlar yaşamak Türkiye'ye her açıdan zarar getirecek bir duruma tekabül etmektedir.

HDP olarak AKP'nin dış politikasından vazgeçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Gruplar ve gayrimeşru yapıların değil, Ortadoğu ve Türkiye halklarının yararını önceleyen dış politikanın acilen devreye konulması gerektiğini ifade ediyoruz. Rusya ile hızla gelişen krizin sadece AKP'yi değil, tüm Türkiye halklarını ve bölge halklarını ilgilendirdiği gerçeğinden hareketle TBMM'nin bilgilendirilmesi ve en doğru dış politikanın bulunması amacıyla genel görüşme açılmasını talep ediyoruz."