HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen boş salona konuştu

HDP grup toplantısı için gelen ziyaretçiler Meclis'e alınmadı. Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, boş salonda konuşma yaptı.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 15.11.2016 - 14:46 | Son Güncelleme : 15.11.2016 - 14:50

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen boş salona konuştu

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, partisinin TBMM Grup toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

HDP Sözcüsü Bilgen, geçen haftaki toplantıda atılan sloganlar nedeniyle bu hafta gelen ziyaretçilerin içeri alınmadığını söyledi.

HDP Grup Salonu'na sadece basın mensuplarının girişine izin verildi. Bilgen, boş salonda yaptığı konuşmada duruma tepki gösterdi.

En son milletvekili kalana kadar gerçekleri halka söylemek için konuşacaklarını vurgulayan Bilgen, "İçeriye girişi de engelleseniz, milletvekillerini de tutuklasanız sözümüzü söylemeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Bilgen, geçen hafta grup toplantısında atılan sloganlar gerekçe gösterilerek kapıda kaydı bulunan 300 civarındaki ziyaretçinin Meclis'e girişine yasak getirildiğini öne sürdü.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın grup toplantısı için gönderdiği mesajının avukatlara verilmediğini ileri süren Bilgen, şöyle devam etti:

"Biz bu tabloyu elbette gayet net biçimde okuyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana alınamamış intikam, öfke ve nefretin bedelini başta eş genel başkanlarımız olmak üzere milletvekillerimizden çıkarmaya çalışıyorlar. Onların iki satır mesajından, posterlerinden korkuyorlar.

Nasıl bir ülke istediklerini aslında sadece Boğaziçi Üniversitesi'nin rektörlük seçimiyle ilgili sergiledikleri tutum göstermeye yetiyor. Sivil toplum örgütleri geldiler ama kapıdan giremediler. Yüzlerce derneğin kapısına bir anda mühür vuruyorlar. İçlerinde yardım dernekleri var. Belli ki dayanışma çalışması yürüten derneklerden rahatsızlar. İstiyorlar ki herkes kendilerine mahkum olsun."

Ayhan Bilgen, Şırnak'ta operasyonun bitmesinin üzerinden 165 gün geçtikten sonra yasağın kalktığını buna karşın Şırnak'ta sokakların kalmadığını savundu.

"ÇIKMAK İSTİYORSANIZ NATO'DAN DA ÇIKABİLİRSİNİZ"

Türkiye'nin bütün dünyaya meydan okuyan bir siyaset yürüttüğüne dikkati çeken Bilgen, "Adeta herkese savaş açmış durumda. Bir hafta önce Anıtkabir'de güvenlik olmadığı için milletle birlikte yürüyemeyenler, Irak ve Suriye'ye yürümeye çalışıyorlar. Bu topraklar yeterince kan gördü" diye konuştu.

Bilgen, "İlla çıkmak istiyorsanız NATO'dan da çıkabilirsiniz. İlla ayrılmak istiyorsanız Avrupa Konseyi'nden de ayrılabilirsiniz. Avrupa Birliği'ne tekme atabilirsiniz ama bu kararı halka sorarak yapın. Yoksa, bedelini halka ödetmeye asla hakkınız olmayacak" değerlendirmesini yaptı.

Avrupa ile yaşanacak krizin bedelinin Rusya ile yaşanan krizebenzemeyeceğini öne süren HDP'li Bilgen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ellerindeki "ByLock" kullanıcı listesinde kimler varsa bir an önce açıklaması çağrısında bulundu.

Bütün yaşananların başkanlık arayışı için olduğunu bütün dünyanın gördüğünü belirten Bilgen, yeni anayasaya ilişkin dört partinin eşit katıldığı komisyondan CHP ve MHP'nin, "başkanlığı asla konuşmayız" diyerek masadan kalktığını anımsattı. Bilgen, "Ne oldu ki şimdi teklifi görmek istediğinizi söylüyorsunuz. Ne göreceğinizi bilmiyor musunuz Siz baştan kaybettiniz. HDP'nın dışlanmasına 'hayır' deseydiniz bugün siz dışlanmazdınız. Televizyonlarda 'iki partili komisyon kurulacak' diye alt yazı geçiyor, Ana muhalefet partisi de buraya dahil olmak için, kapıdan alınmazsa bacadan girmek için çaba sarf ediyor" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...