Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesindeki Ekin Parkı'nda HDP'li milletvekilleri ile açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, dün başlattıkları "vicdan ve adalet nöbeti"nin Türkiye halklarına bir sesleniş, halkların adalete, eşitliğe ve barışa kavuşması için bir mücadele olduğunu savundu.

Kemalbay, Diyarbakır'da, 7 Haziran 2015'teki milletvekili genel seçimi öncesinde düzenlenen mitingde 4 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı 2 patlamaya ilişkin 5 sanığın yargılandığı davayla ilişkin, şunları ifade etti:

"Eğer Türkiye'de adalet, bağımsız bir yargı, demokrasi olsaydı 5 Haziran 2015'te yaşanan bu katliam şeffaf bir şekilde araştırılsaydı, bütün sonuçlarıyla değerlendirilseydi, suçlular ortaya çıkartılsa ve cezalandırılsaydı, 5 Haziran katliamından gerekli dersler alınsaydı 20 Temmuz Suruç katliamı da olmayacaktı, 10 Ekim Ankara Emek Barış demokrasi mitingine saldırı ve oradaki katliam da gerçekleşmeyecekti. Daha sonra gerçekleşen ve Türkiye'deki bu karanlığı yaratan siyasi atmosfer de gerçekleşmeyecekti. Çağlayan'daki Cumhuriyet gazetesi muhabirlerine ve yazarlarına yönelik hukuksuz süren rehin alma durumu ve mahkemede olduğu gibi, yine Ankara Sincan'da gerçekleşen HDP'ye yönelik bu saldırıda olduğu gibi, hukuk olmadığı, yargı bağımsız ve tarafsız olmadığı için bizler burada vicdan ve adalet nöbetindeyiz."

Bölgede bazı belediyelere görevlendirme yapılmasını eleştirerek, 28 Şubat postmodern darbesine değinen Kemalbay, şöyle devam etti:

"Biliyorsunuz 28 Şubat postmodern darbesi olmuştu ve bu darbe Tayyip Erdoğan tarafından sürekli olarak mağduriyet gerekçesi yapılmıştı. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenmek istiyorum. 28 Şubat darbesi, size İstanbul Belediye Başkanı iken, Diyarbakır Belediyesine ve Kürt coğrafyasındaki belediyelere yaptığınız gibi muamele etseydi siz şimdi nerede olurdunuz Halkların iradesini yok saymanız, HDP'yi kapısına kilit vurmadan kapatmanın kurnazlıkları peşinde olmanız bunun emareleri, göstergeleri. Belediyeleri hakkınızla alamadığınız halde belediyelere kayyum atayarak hukuksuz bir şekilde halkın iradesini yok saymanız yine bunun en önemli göstergesi."

TUNCELİ'DE TERÖRİSTLERCE KATLEDİLEN ÖĞRETMEN

Sivillerin katledilmesine karşı duyarlı olunmasını isteyen Kemalbay, Tunceli'de PKK'lı teröristlerce sınıf öğretmeni Necmettin Yılmaz'ın katledilmesini basın açıklamasıyla kınadıklarını bildirdi.

Kemalbay, şunları kaydetti:

"Bütün sivil katliamlarına duyarlı olmak zorundayız. Sivil ölümler olmasın diye mücadelemizi yükseltmek zorundayız. Bu coğrafyada bundan önce 10 bini aşkın yargısız infaz olduğunu hepimiz biliyoruz. Başlattığımız vicdan ve adalet nöbeti bütün sivil ölümlerine itiraz etmek, bütün sivil ölümleri teşhir etmek, onlara karşı mücadele etmek içindir.

6 milyonu aşkın halkın iradesiyle seçilmiş 10 milletvekilinin seçmenlerine ulaşmasının önünde gördüğünüz barikatlar ve polis ablukası, panzerler bulunuyor. Bizler ablukaya, kuşatmaya karşı direnişimizi sürdüreceğiz. Barışı, adaleti, özgürlüğü ve eşitliği savunacağız, halkların eşitliği ve özgürlüğü için mücadele etmeye devam edeceğiz."