HDP, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın Anayasa Mutabakat Komisyonu çalışmalarıyla ilgili çağrısına, Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ imzalı bir mektupla cevap verdi.

HDP'den yapılan açıklamaya göre, TBMM Başkanlığı'na gönderilen mektupta, yeni anayasayla ilgili çalışmaların Meclis'te grubu bulunan 4 siyasi partinin katılımıyla yapılması gerektiği belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

"Anayasa çalışmaları, hiçbir vesayet altına alınmadan Meclis'te grubu bulunan 4 siyasi partinin de katılımıyla devam etmelidir. Partimiz, Türkiye'nin çoğulcu, demokratik, yeni anayasaya olan ihtiyacının farkında olarak hareket edilmesinin gereğine inanmaktadır. Gerek ortamın daha özgürlükçü bir anayasa tartışması yapılmasına uygun hale getirilmesi, gerekse anayasanın içeriğiyle ilgili her türlü dayatmadan uzak durulması, toplumsal barış ve siyasetin uzlaşmaya dayanarak sorunları çözebilmesi için olmazsa olmazlardır. Toplumun özgür şartlarda tartışmaya katılması ve Meclis'in merkezi rol üstlenmesi anayasa yapım süreci için önemli etkenlerdir. Meclis ve Meclis Başkanı, bu süreçte etkin ve temsili siyasi rolüne uygun hareket etmelidir, yönlendirici inisiyatifini güçlendirmelidir. Halkın ve bizlerin beklentisi bu yöndedir. Bu görüşlerimizi dikkate alacak bir çalışmaya destek vermekten geri durmayacağımızı sizinle ve kamuoyuyla paylaşır, bilginize arz ederiz."