Ankara'daki terör saldırısında ölenler için "Barış Anıtı" teklifi

HDP, Ankara'daki terör saldırısının meydana geldiği Demokrasi Meydanı'nın adının, "Emek, Barış ve Demokrasi Meydanı" olarak değiştirilmesi ve burada "Barış Anıtı" yapılması için kanun teklifi hazırladı.

Anadolu Ajansı 08.01.2016 - 15:47 | Son Güncelleme : 08.01.2016 - 15:49

Ankara'daki terör saldırısında ölenler için "Barış Anıtı" teklifi

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken imzasıyla Meclis Başkanlığına sunulan kanun teklifinin gerekçesinde, "barışın sağlanması başta Ankara katliamında 'Savaşa inat, barış hemen şimdi' şiarıyla bir araya gelen ve sonsuzluğa uğurladığımız barış şehitlerimiz olmak üzere bu mücadelede yaşamını yitiren tüm canlarımıza karşı birincil sorumluluğumuz ve görevimizdir" ifadesine yer verildi.

Patlamanın olduğu meydanın adının "Emek, Barış ve Demokrasi" olarak değiştirilmesi ve buraya "Barış Anıtı" yapılması istenen teklifte, terör saldırısında yaşamını yitirenlerin anılarının ve barışın sonsuza kadar yaşatılarak korunmasının, "TBMM'nin boynunun borcu olduğu" belirtildi.

Gerekçede, "Kamusal kullanım alanına, Ankara katliamında yaşamını kaybedenlerin idealinin ad olarak konulması ve bu alanda anıt yapılması toplumsal hafızada vahşetin sürekli olarak mahkum edilir konumda olmasını getirecektir" görüşüne yer verildi.

Sayfa Yükleniyor...