HDP'den Cumhurbaşkanı'na örtülü ödenek eleştirisi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı'na örtülü ödenek kullanma imkanı getirilmesine ilişkin konuştu. Demirtaş, "Devlet içinde tek kişilik ayrı bir devlet" kurulduğunu öne sürdü.

hdp-demirtaş280315

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, parti genel merkezinde düzenlenen İl Eş Başkanları Toplantısı'nın açılışında konuştu.

Çözüm süreci üzerinden hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hem de hükümete tepki gösteren Demirtaş, "Aman eleştirmeyin öfkeleniyor. Öfkelenince süreç duyuyor. Bir ülkenin barışı bir tek adamın psiikolojisine bağlı. Sürecin başından bu yana tartışılan beklentiler var.  Hiçbir adım atmayan iktidar süreci biz tıkamışız gibi yaygara koparıyor. Siz hangi adımı attınızda biz engel olduk" dedi.

AKDOĞAN'A YANIT

Başbakan Yardımcısı Akdoğan'ın, "İmralı'yı etkisizleştirmeye çalısıyorlar" eleştirilerine de cevap veren Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi kendi içinizde yaşadığınız parçalanmışlığı lütfen bize havale etmeye, ihale etmeye kalkışmayın. Bizim ne sayın Öcalan'la ne Kandil'le çözüm süreci, barış süreci konusunda bir ayrılığımız, gayrılığımız yok. Silahların bırakılması lazım."

"ÖRTÜLÜ ÖDENEK ÖZEL BÜTÇESİDİR"

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın "koruma ordusu, gizli bütçesi" olduğunu öne süren HDP Eş Başkanı Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

"Ne yapacak bu parayı. Bu kadar trilyonu ne yapacak saray. İstihbarat yetkisi almış, özel ordusu var, gizli örtülü özel bütçesi var. Yani devletin içinde tek kişilik ayrı bir devlet kurmuş durumda. Çünkü seçim sonuçlarından şimdiden kaygılanmaya başladılar. Ola ki iktidarı kaybederlerse parlamentoya bağlı olmayan, hesap vermeyen, denetlenemeyecek bir liderlik, bir dikta yönetimi oluşturmak istiyorlar. Bu günden onun hazırlığı yapılıyor. Güvenlik yasası, bunun özel yasasıydı. Örtülü ödenek, özel bütçesidir. İstihbarat yetkisi ve kurduğu özel ordu, onu koruyacak özel güvenlik birimidir. Yani özel devlet. Şu anda kendi özerkliğini ilan etmiş durumda."

Sayfa Yükleniyor...