HDP'den Fransa'daki saldırıya kınama

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Fransa'daki terör saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Anadolu Ajansı 15.07.2016 - 13:54 | Son Güncelleme : 15.07.2016 - 16:16

HDP'den Fransa'daki saldırıya kınama
Arşiv

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Fransa'nın Nice kentinde en az 84 kişinin hayatını kaybetmesine ve yüzlerce insanın yaralanmasına sebep olan terör saldırısını en sert şekilde kınadıklarını ve lanetlediklerini belirtti.

Açıklamada, bu saldırının sadece bir kişi tarafından gerçekleştirilmiş gibi görünse de, niteliğinin ve açığa çıkan sonuçlarının IŞİD'i işaret ettiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca IŞİD'in daha önce gerçekleştirdiği Atatürk Havalimanı saldırısı, Paris katliamları ve Tunus plaj saldırısıyla benzerlikleri olan bu katliamın da farklı halklar ve kimlikler arasında nefretin aşılanmasını amaçladığının açık olduğu öne sürüldü.

Bu tür katliamlara karşı halkların verebileceği en güçlü yanıtın daha fazla dayanışma, farklı kimlik ve kültürlerin daha fazla sahiplenilmesi, IŞİD türü yapılara karşı etkin mücadele olması gerektiği ifade edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"IŞİD ve benzeri katliamcı örgütlerin, Türkiye ve Fransa başta olmak üzere dünyanın önemli merkezlerinde insanlık düşmanı saldırılar gerçekleştirebiliyor olmasının sorumluluğu, aynı zamanda bu zihniyetleri ve yapıları destekleyen, büyüten çeşitli siyasi iktidarlar ve egemen güçlerin üzerindedir. Bu nedenle özellikle Suriye ve Irak'ta örgütlenerek Türkiye sınırı üzerinden dünyanın her köşesine yayılma imkanı bulan IŞİD, El-Nusra, Ahrar-uş Şam ve benzeri terör örgütlerinin hangi hükümetler tarafından dolaylı ya da doğrudan desteklenmekte olduğunu açığa çıkarmak amacıyla uluslararası ve bağımız bir soruşturmanın başlatılması gerekmektedir.

HDP olarak, bu suçların her yönüyle aydınlatılması amacıyla uluslararası bir soruşturmanın başlatılmasına her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtiyoruz. Fransa halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Fransa halkının acısını tüm içtenliğimizle paylaşıyor, dayanışma duygularımızı iletiyoruz."

Sayfa Yükleniyor...