HDP'den Kobani ziyareti

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Suriye'de, Halep'in Kobani bölgesinde ziyaretlerde bulundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.10.2014 - 19:44

HDP'den Kobani ziyareti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Suriye'de, Halep'in Kobani (Ayn el Arap) bölgesinde ziyaretlerde bulundu.

Tuncel, Yumurtalık mevkisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, 10 kişilik bir heyetle Kobani'yi geçtiklerini, Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) eşbaşkanları Salih Müslim ve Asya Abdullah ile görüşüp bayramlaştıklarını kaydetti.

Bayramı dayanışma ve mücadele gününe çevirdiklerini anlatan Tuncel, "'deki çözüm süreci açısından Kobani'nin direnişi çok önemli. Çünkü Kürtler aslında Kobani'yi Amed'den ayırt etmiyor. Amed neyse Kürtler açısından Kobani de odur" dedi.

Kobani direnişinin başarıya ulaşmasının Ortadoğu ve Türkiye halkları açısından barışın, çözümün ve umudun yükselmesi anlamına geldiğini ifade eden Tuncel, Türkiye barışının yolunun Kobani'den geçtiğini söyledi.

Tuncel, Kobani'de şehre yönelik büyük bir saldırı hattının bulunduğunu, bunun yanında büyük bir direniş örneği de sergilendiğini gözlemlediklerini belirtti.

ABD ve koalisyon güçlerinin havadan saldırısını Kobani'de yaşayanların "olumlu" gördüğünü dile getiren Tuncel, kentte sokak çatışmalarının olmadığını kaydetti.

Kobani'de büyük bir tehlike bulunduğunu ifade eden Tuncel, "IŞİD'in çok büyük kayıplar verdiğini, ağır tanklar ve silahlar olmadığında savaşma güçlerinin olmadığını ifade ettiler. Siviller var. Kentte hayat bir şekilde devam ediyor. İnsanların gözü kulağı mevzilerde" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...