İzmir'in Urla İlçesi'ne girişlerine izin verilmeyen HDP'li grup, İzmir'e dönüşe geçtiği sırada askeri kamyona saldırdı.

Grup, Güzelbahçe İlçesi'nde karşı şeritten gelen askeri kamyonun önünü keserek durdurdu.

Grup, içinde 2 astsubay ve 1 uzman çavuşun bulunduğu kamyona taş ve sopalarla saldırdı.

Gruptakiler, kamyonda bulunan Astsubay Başçavuş Özkan Çelik ve Şenol Kalkan ile Uzman Çavuş Bilgin Şenol'u kamyondan çıkarmaya çalıştı. Bu sırada gruba tepki gösteren Ali Özgen'i darp etti.

Kamyonu kullanan Başçavuş Özkan Çelik, bir süre sonra aracını kalabalığın arasından çıkarmayı başardı ve kendi imkanlarıyla Urla Devlet Hastanesi'ne gitti. Hafif yaralanan askerler tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Olayı öğrenen İzmir Valisi Mustafa Toprak, Kaymakam Şehmus Günaydın ile hastaneye gelerek yaralıları ziyaret etti ve bilgi aldı.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Urla Meydanı'ndaki HDP seçim bürosu açılışı ve aday tanıtımı sırasında bir grup slogan atarak tepki göstermiş yaşanan gerginlikte taraflar birbirlerini taşlamıştı. Bölgede hazır bekletilen çevik kuvvet ekipleri, uyarılara rağmen dağılmayan gruba gaz bombasıyla müdahale etmişti.

Gerginliğin sürmesi üzerine HDP yetkilileri, seçim bürosu açılış etkinliğini iptal ederken, partililer polis konvoyu eşliğinde ilçeden çıkarılmıştı.

10 kişinin hafif yaralandığı olayda gözaltına alınan 9 kişi ise adliyede alınan ifadelerinden ardından serbest bırakılmıştı.

Olayı protesto amacıyla dün HDP il yöneticilerinin de aralarında bulunduğu grup araç konvoyuyla Urla ilçesine gitmiş, girişte önlem alan polis tarafından ilçeye sokulmamıştı. Görüşmelerin ardından HDP İl Başkanı Cavit Uğur ve iki partili ilçe merkezindeki parti seçim bürosu önünde basın açıklaması yapmış, daha sonra grubun yanına göderek İzmir'e hareket etmişti.