İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, HDP'li Hüda Kaya'yı, Fatih'te gözaltına aldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının ifade çağrısına gitmeyen Kaya hakkında, zorla getirilme kararı bulunduğu belirtildi.

Sağlık kontrolünden geçirilen Kaya, daha sonra Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü.

HDP'DEN AÇIKLAMA

HDP'den yapılan açıklamada da Kaya'nın, Diyarbakır'da katıldığı Demokratik İslam Konferansı'nın basın toplantısında yaptığı konuşma nedeniyle açılan davada zorla getirilme kararı çıkartılması gerekçe gösterilerek İstanbul'da gözaltına alındığı belirtildi.

SERBEST BIRAKILDI

Hüda Kaya'nın, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda ifadesi alındı.

İfadesinin ardından serbest bırakılan Kaya'nın, 11 Ocak'ta Diyarbakır'da düzenlenen Demokratik İslam Konferansı'nda yaptığı bir konuşmada, "terör örgütü propagandası" yaptığı gerekçesiyle, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında ifadesinin alındığı öğrenildi.

''SORUŞTURMAYA KONU OLAN BASIN AÇIKLAMAMIZ BARIŞ İÇİN''

Suçlamaları kabul etmeyen Hüda Kaya, ifadesinde Türkiye'nin 7 Haziran ve 1 Kasım'da iki önemli seçim süreci yaşadığını belirterek, bu süreçlerde HDP'nin saf dışı bırakılmaya çalışıldığını iddia etti.

Partisinin umut olmaya devam ettiğini savunan Kaya, "Soruşturmaya konu olan 11 Ocak 2016 tarihli basın açıklamamız barış içindir. Bu konuşmanın içeriği bir bütün olarak değerlendirildiğinde, terörle ilişkilendirilemez. Kişilik olarak, barışı politika olsun diye değil, bir yaşam tarzı olsun diye savunanlardanım" ifadelerini kullandı.

Kaya'nın avukatı Levent Pişkin de müvekkilinin milletvekili olduğunun gözetilmesi gerektiğini aktararak, "Onun yasama dokunulmazlığı bağlamındaki faaliyetlerinin soruşturmaya konu olmayacağı, zorla getirilemeyeceği ve ifadesinin alınamayacağı açıktır. Soruşturma ve bu bağlamda zorla getirilmesi, beyanının alınması usule, yasaya ve hukuka aykırıdır" değerlendirmesinde bulundu.