HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.

Kemalbay, HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş'ın "Seher" adlı kitabının yayımlandığını anımsatarak, "Ne yaparlarsa yapsınlar Selahattin Demirtaş'ı bu halkın yüreğinden söküp atamazlar" ifadesini kullandı.

TBMM Başkanlığı seçiminin dün yapıldığına işaret eden Kemalbay, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın, bugüne kadar demokratik siyasetin işleyişi açısından en ufak bir sorumluluk almadığını ileri sürdü.

Erkek egemen kapitalist uygulamaların devam ettiğini savunan Kemalbay, bu tür politikaların, hayatın her alanında kadınların yaşamını zorlaştırdığını söyledi.

Kemalbay, OHAL kapsamında, yasalardaki kazanımların tasfiye edilmeye çalışıldığını ileri sürerek, kadınlara yönelik şiddetin, AK Parti döneminde yüzde bin 400 arttığını belirtti.

Kemalbay, "AKP saray iktidarı, kadınları aslında kadınlara karşı kullanarak, kadınları kadınlara karşı konumlandırarak, buradan ırkçı politikalarına yol açmak istiyor" iddiasında bulundu.

Türkiye'de bugünlerde savaş politikalarının yükseltildiğini öne süren Kemalbay, ülkenin tek adam rejimiyle kuşatıldığını, hukukun tamamen ortadan kaldırıldığını ve bir diktatörlüğün adım adım takip edilmeye çalışıldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın, sanatçı Ahmet Kaya'nın mezarını ziyaretine de değinen Kemalbay, "Siz, Ahmet Kaya'yı nasıl anabilirsiniz ki onun yoldaşlarını katledenler, rehin alanlar nasıl anabilir ki Ahmet Kaya'yı? Ama her şeyi kendi politikalarına araçsallaştırmaya, alet etmeye çalışıyorlar" dedi.

RIZA SARRAF DAVASI

ABD'de tutuklu bulunan iş adamı Rıza Sarraf'ın yargılandığı davayla ilgili de görüşlerini aktaran Kemalbay, şöyle devam etti:

"Niye sizin bu kadar eteğiniz tutuşuyor ki Rıza Sarraf için? Hani Rıza Sarraf'ın gözaltına alınması, tutuklanması sizin için önemli değildi, sizin ilginiz, alakanız yoktu? Niye bu kadar telaşlısınız? Rıza Sarraf bu halkın sorunu değil. Rıza Sarraf, rüşvetleri dağıtırken, kara paraları aklarken, bu ülkede suç işlerken, onun dağıttığı rüşvetlere muhatap olmuş, bileğindeki saatle, makaracı bakanlarla bu kişileri siz zamanındayargılasaydınız, o zaman bugün belki Rıza Sarraf sorununuz da olmayacaktı. Pis kokular geliyor. 4 Aralık'ta da pis kokular ortaya saçılacak ve bu pis kokular ne Atatürk'le ne bayrakla ne yerli, milli hamaset nutuklarıyla örtülebilir. Bu, halklarımızın sorunu değil, Türkiye halklarının meselesi değil, AKP saray rejiminin, Erdoğan'ın meselesidir. Hesap vermesi gereken Erdoğan'dır."

"SURİYE'DE DEMOKRATİK ÇÖZÜME DESTEK VERMELİYİZ"

Türkiye'de son günlerde Afrin konusunun gündeme geldiğine değinen Kemalbay, Türkiye'nin, Suriye'de Kürtlerin de demokratik çözüm içerisinde olmasını sağlaması gerektiğini söyledi.

Kemalbay, şunları kaydetti:

"Siz, Kürtlerin statü elde edememelerinin önünde bu kadar durdukça, aslında kendi evinizdeki sorunları da çözemezsiniz, kendi Kürtlerinizle de barışamazsınız. Tam tersine bizim yapmamız gereken Afrin'e, Rojava'ya, Suriye'deki demokratik çözüme destek vermektir. Atatürkçüler, Atatürk'ü andığı için; milliyetçiler, 'yerli ve milli' dediği için; mütedeyyinler 'kazanımlarımızı ancak bu iktidar korur' diyerek, bu iktidarı desteklemesinler. Herkes şunu bilsin ki kazanımlarımızı ancak ve ancak demokrasi güvence altına alabilir."