HDP'li Mithat Sancar'dan TEOG eleştirisi: Bu kaçınca değişiklik?

TEOG sisteminin kaldırılmasına yönelik çalışmayı değerlendiren HDP'li Mithat Sancar, "Bu kaçıncı sistem değişikliği. Bu sistem değişiklikleri ailere, velilere ve öğrencilere eziyete dönüşmüş durumda" dedi. Sancar, hükümetin özür dilemesini de istedi.

Anadolu Ajansı 18.09.2017 - 17:14

20170918_2_25799037_25974635.jpg

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, eğitimin "yıkım tablosuyla" karşı karşıya olduğunu savundu.

Türkiye’nin PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) puanlarının 2002 yılının gerisinde kaldığını ve kalite düşüklüğünün temel sebebinin eğitimde uygulanan politikalar olduğunu iddia eden Sancar, AK Parti’nin 15 Temmuz sonrası yeni bir politika izlemeye başladığını söyledi.

Sancar, "Eğitim, 15 Temmuz efsanesinin kabülünü dayatmaya göre biçimlendirilmiştir. Bunu da özellikle dinci, siyasal ve ideolojik unsurların müfredata çok yaygın bir şekilde sokulmuş olmasıyla da görebilirsiniz" diye konuştu.

Eğitimdeki sorunlara işaret eden Sancar, Olağanüstü hal (OHAL) ile eğitim alanın daha farklı yıkımlara maruz kaldığını ileri sürerek, KHK'larla ihraç edilen 40 bine yakın eğitimcinin önemli bir kısmının Eğitim-Sen üyesi olduğunu, bu kişilerin de darbe girişimi ve FETÖ ile bağının olmadığının bilindiği ifade etti.

Sancar, "15 Temmuz'da darbe girişimi oldu ve başarısız oldu, iyi ki başarısız oldu. Fakat daha ağırı, 20 Temmuz’da başladı. 20 Temmuz bir darbe sürecidir, 12 Eylül’ün yapmadıklarını tamamlama sürecidir" ifadesini kullandı.

“TEOG İÇİN ÖZÜR DİLESİNLER”

AK Parti'nin yeni resmi ideoloji ile bu yıl eğitim sistemini hallaç pamuğu gibi attığını öne süren Sancar, "TEOG tartışmalarını kamuoyu zaten yakından izliyor. Bu kaçıncı sistem değişikliği. Bu sistem değişiklikleri ailere, velilere ve öğrencilere eziyete dönüşmüş durumda. Bu konudaki hükümet politikaları değiştirilirken de inanılmaz bir pişkinlik sergileniyor. Sanki TEOG sistemini muhalefet getirmiş de büyük yıkımlar yarattığı görülmüş, şimdi de iktidar bunu düzeltiyor... Bu iktidarın, topluma saygısı varsa, hadi toplumun tümünü vazgeçtik, çocukları okula gidecek ailelere ve çocuklara saygıları varsa, hiç olmazsa özür dilerler" dedi.

RAPOR AÇIKLAYACAK

Eğitime ilişkin yarın bir rapor açıklayacaklarını bildiren Sancar, ayrıca, eğitimde yaşanan sorunlarla ilgili 7 araştırma önergesini Meclis Başkanlığına sunduklarını aktardı.

YENİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANI

Yeni Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın, Adil Öksüz'ün doktora tezi savunmasında jüri üyesi olmasına ilişkin iddiaların sorulması üzerine Mithat Sancar, "İtaati ve sadakatinden bundan sonra emin oldukları kişilere, geçmişte cemaatle nasıl bağı olursa olsun, dokunmuyorlar. Yeter ki bundan sonra kendilerine mutlak itaat ve sadakatla bağlı olacaklarına inansınlar. Bunun dışında bir bankaya para yatırmış ya da ufacık bir bağlantısı olmuş pek çok insanı da ağır bir şekilde mağdur ediyorlar. Bildiğimiz politikaların başka örneği" yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...