HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Öcalan'ın yanında bulunan iki hükümlünün Silivri'ye gönderilmesine ilişkin, açıklama yaptı.

HDP Grup Toplantı Salonu'nda "İmralı Heyeti" olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan Önder,hükümetten ve başbakandan acil olarak bir açıklama beklediklerini söyledi.

"Öcalan üzerinde bir tecrit geliştirmek, onun can güvenliği ve sağlık koşulları hakkında kendi halkını ve örgütünü endişeye sevk etmek savaşa davetiye çıkarmaktır" diyen Önder şunları kaydetti:

"Hükümet bu yanlıştan ve toplumsal maliyeti büyük olacak gelişmelerden korunmak için bir an önce durumu eski koşullarına getirmesi gerekmektedir. Öcalan üzerindeki tecrit, toplumsal barışımız ve ortak geleceğimizin arasına Marmara Denizi kadar hendek kazmış anlamına gelir."

Bir gazetecinin, "Öcalan'a tecrit savaşa davetiyedir açıklamanızınasıl okumalıyız" sorusuna cevap veren Önder, terör örgütü KCK'nın yaptığı açıklamalara atıfta bulunarak, "Ona dönük bir tecrit politikası geliştirmek hükümetin savaş politikası geliştirmektir. Biz bunu bir savaş sebebi sayarız gibi bir anlam çıkmasın ama bu hükümetin savaş çağrısı yapmasıdır. 50 cenaze orada bekliyor. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Alevilerle ilgili açıklama yapacağınıza bunları görün" dedi.

Açıklamaya, TBMM Başkanvekili Pervin Buldan ve HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de katıldı.