HDP Diyarbakır Milletvekili Taşçıer için 18 yıla kadar hapis istemi

HDP Diyarbakır Milletvekili Taşçıer'in 3 ayrı suçtan 23 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada mütalaasını sunan savcı, sanığın 2 ayrı suçtan 9 yıldan 18 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi.

Anadolu Ajansı 09.11.2017 - 12:19

HDP Diyarbakır Milletvekili Taşçıer için 18 yıla kadar hapis istemi

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer'in 3 ayrı suçtan 23 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada mütalaasını sunan savcı, sanığın 2 ayrı suçtan 9 yıldan 18 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını talep etti.

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuksuz sanık Taşçıer ve avukatı hazır bulundu.

Duruşmada esas hakkında mütalaasını veren savcı, sanık Taşçıer'in "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" ve "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak, ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak" suçlarından 9 yıldan 18 yıla kadar ile cezalandırılmasını istedi.

Savcı, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan ise Taşçıer'in beraatine karar verilmesi yönünde görüş bildirdi.

Savunma yapan Taşçıer, Meclisteki çalışmalarını gerekçe göstererek bir sonraki celseye katılamayacağını belirtti ve bu nedenle duruşmadan bağışık tutulması talebinde bulundu.

Taşçıer'in avukatı da esas hakkında savunmalarını yapmak için süre istedi.

Mahkeme, esas hakkında savunma için süre verilmesi, Taşçıer'in savunması alındığı gerekçesiyle de duruşmadan bağışık tutulması taleplerini kabul ederek duruşmayı erteledi.

İSTENEN CEZA

İddianamede, milletvekili İmam Taşçıer hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak, ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçlarından 10 yıldan 23 yıla kadar hapis cezası istenerek, mahkumiyeti halinde TCK 53/1 maddesindeki hak yoksunluklarına hükmedilmesi talep ediliyor.

Hakkında yürütülen terör soruşturması kapsamında 4 Kasım 2016'da gözaltına alınan Taşçıer, çıkarıldığı nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol hükümlerince serbest bırakılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...