HDP'li Dirayet Taşdemir: Zihniyet aynı zihniyet

HDP Grup Toplantısı'nda konuşan Ağrı Milletvekili Taşdemir, ''Merve Kavakçı'yı Meclis kürsüsüne çıkarmayan zihniyet ile Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliğini sessiz, sedasız bir kumpasla Meclis'te düşüren zihniyet aynı zihniyettir'' dedi.

Anadolu Ajansı 28.02.2017 - 16:16 | Son Güncelleme : 28.02.2017 - 17:05

HDP'li Dirayet Taşdemir: Zihniyet aynı zihniyet

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, sadece kadın milletvekilleri ve kadın konukların katılımıyla gerçekleştirilen HDP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.

Dirayet Taşdemir, partilerine yönelik "tasfiye konseptinin" devrede olduğunu öne sürdü.

Taşdemir, "Merve Kavakçı'yı Meclis kürsüsüne çıkarmayan zihniyet ile Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliğini sessiz, sedasız bir kumpasla Meclis'te düşüren zinniyet aynı zihniyettir" diye konuştu.

OHAL uygulamalarından en fazla etkilenenin kadınlar olduğunu savunan Taşdemir, sokaklarda eril bir atmosferin hakim kılınmaya çalışıldığını bildirdi.

"Siyasi iktidarın darbe girişimini fırsata çevirerek kadınların kazanımlarına el koyduğunu iddia eden Taşdemir, terör soruşturması kapsamında kayyum atanan belediyelerde yapılan ilk işin, kadın kurumlarının kapatılması ve kadınların işten çıkarılması olduğunu dile getirdi.

"KADINA YÖNELİK ŞİDDET, KADIN YOKSULLUĞU ARTTI"

Taşdemir, şöyle devam etti:

"Gündelik yaşam olanaklarımızın, özgürlüğümüzün güvenlik iddialarıyla değersizleştirilmesine 'hayır' diyeceğiz. Kadınların hayata sahip çıkma umudu 'hayır'da çoğalacak. Bizler, kadınlar olarak bu hükümete güvenmiyoruz. Kadına yönelik şiddet, kadın yoksulluğu arttı.

Kadınların istihdam alanlarındaki oranları 14 yıllık politikada açıkça görünmektedir. Biz bu politikaların, kadınların hayatını nasıl bir cendereye çevirdiğini biliyoruz. Kadınlar, iktidarın politikalarını kendileri için güvensiz görüyorlar. Muhalefet eden kadınlar, kadın kimlikleri üzerinden aşağılanıyor. Mevcut iktidarda kadınlara, annelik ve aile dışında bir toplumsal alan bırakmıyor."

Taşdemir, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın gönderdiği mesajı okurken, bazı STK ve sendika temsilcileri de Taşdemir'in ardından birer kısa konuşma yaptı.

Toplantıda ayrıca Yüksekdağ'ın görüntülerinden oluşan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Öte yandan grup toplantısına katılan kadınlar, HDP'nin tutuklu kadın milletvekillerinin fotoğrafları ile üzerinde "hayır" yazısının bulunduğu dövizleri taşıdı.

Sayfa Yükleniyor...