HDP'nin adayları belli oldu

Halkların Demokratik Partisi'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sırrı Süreyya Önder, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı ise Salman Kaya oldu.

Anadolu Ajansı 14.01.2014 - 00:00

HDP'nin adayları belli oldu

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) yerel seçimler için belirlenen bazı illerin başkan ve eşbaşkan adayları, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'nda düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

HDP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Sırrı Süreyya Önder ve Pınar Aydınlar, Ankara Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları ise Salman Kaya ve Songül Erol Abdil olarak belirlendi.

Parti Genel Başkanı Sebahat Tuncel, toplantıdaki konuşmasında ''Bu aslında bir başlangıç. Yolun başındayız, bu yolculukta kazanacağımıza inanıyoruz'' dedi.

Partinin yeni olduğunu ancak bugünlere deneyimlerle geldiğini ifade eden Tuncel, ''Biz başka bir dünyanın, başka bir Türkiye'nin olabileceğine inanıyoruz. Kentlerimizi daha farklı yönetebileceğimize inanıyoruz'' diye konuştu.

Kadınların olmadığı yerde demokrasinin olmayacağını ifade eden Tuncel, yerel yönetim anlayışlarında kadını ön plana çıkaracaklarını kaydetti.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da ''Bu kadar kirlenmiş bir siyasi ortamda halkın umudu olmak, halkta heyecan yaratmak için önemli bir fırsat var önümüzde. Mart seçimleri, HDP'nin artık Türkiye'de üçüncü yol, gerçek bir alternatif olma yolunda büyük çıkış yakalayacağı bir seçim olacaktır'' diye konuştu.

Demirtaş, şunları kaydetti:

''Batıda özellikle BDP teşkilatlarımızın bulunduğu her yerde, bütün örgüt yapımızla, bütün kadrolarımızla HDP'nin adaylarının başarısı için şu saatten itibaren canla başla çalışacağımızı belirtmek istiyorum. HDP'nin adayları hepimizin ortak başarısını temsil edeceklerdir. BDP'lilere sesleniyorum, kentinizde BDP'li aday gösterilseydi ne kadar çalışacaksanız, şu anda onun iki katı kadar çalışmanız gerekiyor.''

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü de yerel seçimlerin sonuçlarını önemsediklerini ifade ederek, Türkiye'nin Karadeniz'den Ege'ye, Akdeniz'e pek çok bölgesine talip olduklarını söyledi.

Partinin yerel yönetiminde, kadın, çocuk, yoksulun olacağını ifade eden Kürkçü, halka istediğini, ihtiyaçlarını soracaklarını, buna göre hareket edeceklerini kaydetti.

ADAYLARIN İSİMLERİ
Konuşmaların ardından Tuncel ve Kürkçü adayların isimlerini açıkladı.

Buna göre eş başkan ve başkan adaylarının illere göre isimleri şöyle:

''Adana: Leyla Uyar ve Ayhan Bilgen, Amasya: İbrahim Yakın, Ankara: Salman Kaya ve Songül Erol Abdil, Antalya: Z. Songül Özata, Artvin-Hopa: Yılmaz Topaloğlu, Aydın: Raif Kanat, Balıkesir: Mustafa Hasırcı, Çanakkale: Şeyhmuz Aslan, Çorum: Erdoğan Bolat, Denizli: Yayha Aytaç, Düzce: Fuat Azad, Edirne: Özlem Uygur, Eskişehir: Cemal Küçükbaş, Giresun: Bekir Şensoy, Hatay: Yusuf Öfgeli, Isparta: Cemil Yuluğtekin, İzmir: Pınar Türk ve Osman Özçelik, Kahramanmaraş: Salih Baykal, Kayseri: Ishak Tacar, Kırşehir: Munise Altınışık ve Eşref Odabaşı, Kocaeli: Nilay Etiler, Malatya: Hasan Şahin, Manisa: Leyla Karalük ve M. Hamdullah Müftüoğlu, Muğla: Ayşe Erdem, Ordu: Tahsin Vedat Şensoy, Sakarya: Harika Günay Karataş, Samsun: İlhan Cüre, Tekirdağ: Mukaddes Akdeniz, Trabzon: Kadir Türen, Uşak: Ahmet Yılmaz, Yalova: Sehem Önürme ve Tuncay Turanlı.''

Sayfa Yükleniyor...