İlişkili Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde 29 Kasım-2 Aralık'ta İstanbul'da gerçekleştirilecek İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo'ya 70'i aşkın ülkeden üst düzey kurum ve kuruluş yetkililerinin, bilim insanlarının, iş dünyasından temsilcilerin katılacağını belirten Pekcan, AA muhabirine "helal pazarı"nın dünyada 4 trilyon dolarlık bir ekonomiyi kapsadığını bildirdi. Pekcan, dünyada 400 civarında helal belgesi veren kuruluş bulunduğunu ancak bunları akredite eden bir çatı yapı olmadığını dile getirdi.

Ticaret Bakanlığı'nın ilgili kurumu HAK'ın helal belgelendirme piyasanın düzenlenmesi ve ortak bir dil oluşturulması amacıyla faaliyete geçtiğini anımsatan Pekcan, HAK'ın küresel ölçekte bu boşluğu doldurmayı, helal belgesi veren kuruluşları akredite ederek küresel çapta bir merkez olmayı hedeflediğine dikkati çekti.

Pekcan, şöyle konuştu: "Vereceği akreditasyon karşılığında ülkeye döviz kazandırmayı, ihracatın önündeki belge engelini kaldırmayı amaçlayan HAK, 4 trilyon dolarlık helal pazarında akreditasyon hizmetinde merkez ve lider konumda olmayı amaçlıyor."

Pekcan, İstanbul Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde düzenlenecek fuara, başta gıda olmak üzere, finans, turizm, kozmetik, tıp, kimya, ambalaj, makine, İslami yaşam ve moda gibi ilgili birçok sektörden 250'nin üzerinde uluslararası firmanın katılımının beklendiğini söyledi.

YUSUF İSLAM DA KONUŞMACILAR ARASINDA

Zirvedeki bilimsel konferansta, helal gıda, et ve kesim çalışmaları, helal eczacılık, laboratuvar ve helal belgelendirme, helal tedarik zinciri, helal hayvan yemi ve helal deri ürünleri konuları ele alınacak. Oturumlarda helal turizm, üretim ve yatırımda İslami finansın önemi, helal farkındalık ve sivil toplum kuruluşlarının yaklaşımı da masaya yatırılacak.

Ayrıca, dünyaca ünlü İngiliz Müslüman müzisyen ve hayırsever Yusuf İslam (Cat Stevens) ilk defa Dünya Helal Zirvesi'nde konuşmacı olarak yer alacak.