Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz Suriyelilerin tamamının evlerine dönmesi

Gaziantep'te konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınırötesi operasyonları hatırlattı ve şu ana kadar 200 bin Suriyeli'nin evlerine döndüğünü söyledi. Erdoğan hedeflerinin tüm Suriyelilerin güvenle evlerine dönmesi olduğunu da söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz Suriyelilerin tamamının evlerine dönmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi Meydanı'nda partisinin 24 Haziran'daki seçim süreci dolayısıyla son mitinginde Gazianteplilere hitap etti.

Konuşmasına, "Bu ne muhteşem bir katılım, bambaşkasın Gaziantep." diyerek başlayan Erdoğan, Gaziantep'in göğe yükselen minarelerinden günde beş vakit okunan ezanlarıyla İslam'ın sancaktarı olduğunu söyledi.

Erdoğan, şehrin ensar kardeşliğinin bugünkü temsilcisi olduğunu belirterek, "Bugün yine çok güzelsin, çok coşkulusun, çok vefalısın Gaziantep. Uçsuz bucaksız bir katılım. Gaziantep burada." ifadesini kullandı.

'de birilerinin "Üretim durdu" dediğini aktaran Erdoğan, "Birileri ne diyor? 'Çok işsizlik var'. Gaziantep işçi arıyor, gelip Gaziantep'e baksınlar. Organize Sanayi Bölgemizde sadece yeni başkanımızın döneminde, yani 15 Temmuz'dan bu yana, 4,5 katrilyon liralık bir yatırımla 150 fabrika hizmete girdi. Ey Muharrem, ey Kemal siz nerede geziyorsunuz? Hala uzaydasınız galiba, ama rüyada." diye konuştu.

Erdoğan, Gaziantep'in diğer şehirlerden sürekli göç alan bir yer olduğuna değinerek, bunun için şehrin kardeşliğin, farklılıkları bir arada yaşatmanın değerini çok iyi bildiğini vurguladı.

"Hele ki yönetimine kadın eli değmiş bir Gaziantep bunu çok daha iyi bilir." diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Suriyeli kardeşleri, canlarını kurtarmak için ülkemize geldiğinde onlara ilk ve en sıkı sahip çıkan yerlerin başında Gaziantep geliyor. Gaziantep aynı zamanda bir Medine'dir. Ensardır Gaziantep. Önce Cerablus'tan başladık ve El-Bab'a kadar indik, sonra Afrin'e yöneldik. Şimdi Münbiç'i temizliyoruz. Bu arada İdlib'de 12 gözlem noktası kurduk.

Suriye'yi adım adım hem Gaziantepli kardeşlerimizin huzur içinde yaşaması hem de Suriyeli kardeşlerimizin güvenle evlerine dönebilecekleri bir yer haline getiriyoruz. Şu ana kadar ülkelerine dönen Suriyelilerin sayısı 200 bini buldu. Afrin'deki temizliği bitirdiğimizde ve Münbiç'te Amerika ile vardığımız anlaşmanın diğer safhalarına geçtiğimizde buralara çok daha fazla sayıda Suriyelilerin döneceğini biliyorum. Seçimin hemen ardından ne diyordu Bay Muharrem? Hükümet, İran'la anlaştı mı? Amerika'yla anlaştı mı? Irak'la anlaştı mı? Bay Muharrem sen bu işlerden anlamazsın. Senin daha çok böyle oturup rahleitedrisimizden geçmen lazım." 

"PYD VE YPG, MÜNBİÇ'TEN ÇIKACAK"

Attıkları her adımı bilerek attıklarının altını çizen Erdoğan, "Biz Fırat'ın batısında Rusya ve İran'la işlerimizi götürdük. Doğusunda ise Irak'la, İran'la çalışmalarımızı sürdürdük. Şimdi de koalisyon güçleriyle beraber bunu sürdürüyoruz." dedi.

Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun konuştuklarına değinerek, şunları söyledi:

"Sonunda karar verildi. Neydi o? PYD ve YPG, Münbiç'ten çıkacak, Fırat'ın doğusuna gidecek. Şimdi başladılar mı? Başladılar. Bizim zırhlı taşıyıcılarımız Türk bayraklarıyla beraber şu anda Münbiç'e girdi mi? Girdi. Nerede yatıyorsun sen Muharrem? Sen bunları görmüyor musun?

Bunlarda göz var görmez, kulak var duymaz, dil var konuşamaz. Bizim şu anda sadece İdlib'de gözlem kulelerimiz var, bu gözlem kuleleriyle oraları kontrol altına aldık. Şu anda Münbiç'te biz devriye geziyoruz, bu noktaya geldik. Ama bunların haberi yok. Niye? Dert başka. Bunlar ne diyor? 'Afrin'e girmeyin'. Biz sana bakıp da karar verir miyiz? Girdik mi Afrin'e? Girdik. Şu anda 4 bin 700'e yakın teröristi etkisiz hale getirdik Afrin'de."

Cerablus'ta 3 bine yakın DEAŞ'lıyı derdest ettiklerine dikkati çeken Erdoğan, "Şimdi de Kandil'deyiz. Kandil'de ne yaptık? İlk etapta 20 uçakla, 10 noktayı vurduk. 'Yetmez' dedik. İkinci bir operasyon yaptık. Bu operasyonda uçaklarımız 35 lider kadrodan toplantı halinde PKK'lıyı yerinde vurdu, 35 PKK'lıyı vurduk." diye konuştu.

Erdoğan, "Biz öyle izne tabi değiliz, kararımızı kendimiz veririz. Seçimin hemen ardından sınırlarımıza yakın yerlerden başlayarak tüm Suriye topraklarını güvenli hale getirmeyi ve misafirlerimizin tamamının evlerine dönmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Ama bunun için önce 24 Haziran'ı sağ salim geçirmemiz gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Suriye'deki savaşa dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye'nin istikrarı, 'nin güçlü olmasına bağlıdır. Aksi takdirde Suriye'yi paramparça edecekler. Bununla kalmayacak, sınırlarımız boyunca kuracakları terör devletiyle bizi de sürekli huzursuz edecekler. Allah'ın izni, milletimizin desteğiyle buna asla izin vermeyeceğiz. Son iki yılda yaptığımız hamlelerle bu fitne zincirini pek çok yerinden kırmayı başardık. Bundan sonra işimiz inşallah daha kolay. Yeter ki kendi içimizde bir kazaya meydan vermeyelim." 

Erdoğan, Türkiye'nin demokraside ve ekonomide geldiği yeri hazmedemeyenlerin oyunlarını, milletle birlikte bugüne kadar hep bozduklarını ve 24 Haziran'da da bozacaklarını kaydetti.

Bu bakımdan Gaziantep'in desteğinin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Gaziantep sadece bu şehir demek değildir. Gaziantep aynı zamanda tüm bu bölgenin ve ülkemizin kılavuzudur. Gaziantep doğru istikamette giderse, bölgemiz de ülkemiz de doğru istikamette gider. Bugüne kadar girdiğimiz hiçbir mücadelede bizi yalnız bırakmadınız." ifadesini kullandı.

Erdoğan alandakilere bir kez daha rekor düzeyde desteklerine ihtiyaçları olduğunu belirterek, "Siz bize 24 Haziran'da desteği ve yetkiyi verin, başladığımız işi bitirelim." dedi. 

Güçlü meclis, güçlü hükümet ve güçlü Türkiye için destek sözü alan Erdoğan, "İrade, erdem ve cesaretle Türkiye'yi şahlandırıyor muyuz? İşte benim bildiğim, tanıdığım her mücadelemde gözüm kapalı, sırtımı dayadığım Gaziantep budur." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi Meydanı'nda partisinin 24 Haziran'daki seçim süreci dolayısıyla son mitingde Gazianteplilere hitap etti.  

Erdoğan, imar barışına ilişkin açıklamalarda bulunarak, Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Gaziantep'te de vatandaşların çok önemli bir sıkıntısının çözüldüğünü söyledi.

Gaziantep'te 79 yılda sadece 116 kilometre bölünmüş yol yapıldığını belirten Erdoğan, buna 280 kilometre yolun daha ilave edildiğini bildirdi.

Toplam maliyeti 800 trilyon lira olan 11 adet yol projesinin yapımının da devam ettiğini anlatan Erdoğan, yapımı süren Nizip-Karkamış yolu, İslahiye-Hassa-Kırıkhan Yolu, Kahramanmaraş-Nurdağı Yolu ve Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep yolunun da gelecek yıl tamamlanacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep-Kilis ayrımı, Oğuzeli-Karkamış Yolu, Osmaniye-Nurdağı Yolu, Gaziantep-Nizip-Birecik-Diyarbakır Yolu ve Nurdağı Musabeyli-Kilis yolunun da bir sonraki yıl tamamlanacağını anlatarak, "Artık bu bölgede düz ovada yol yapmak bizi kesmiyor." diye konuştu.

"Şimdi gözümüzü nereye diktik biliyor musunuz, Amanoslara." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Amanoslar için bünyesinde 19 kilometre uzunluğunda 4 adet tünelin, bir adet viyadüğün, 4 adet köprünün olduğu dev bir proje hazırlıyoruz. Projemiz Amanos Dağları'nın batı cephesindeki Hatay-Dörtyol'dan  başlayacak, Payas Çayı Vadisi'ni kullanarak Amanos Dağları'nı tünelle geçecek ve Hassa-Kırıkhan yoluna bağlanacak. Biz buyuz. Böylece, Gaziantep ile İskenderun Limanı arasındaki mesafeyi 85 kilometre kısaltıyoruz. Maliyeti 1,7 katrilyon lira olan Dörtyol-Hassa Yolu projesiyle bölgemizde yeni bir sanayi ve ticaret aksı oluşturmayı hedefliyoruz. Projenin bu taraftaki ucunda yer alan Polateli'ne de dev bir endüstri bölgesi kuruyoruz."

Projeyi bu yılın yatırım programına aldıklarının altını çizen Erdoğan, gerekli altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla inşasına başlayacaklarını bildirdi. 

"GAZİANTEP'İ TÜM TÜRKİYE'YE HIZLI TRENLE BAĞLIYORUZ"

Erdoğan, Gaziantep-Osmaniye-İncirlik-Adana-Mersin hızlı tren projesinin yapım çalışmalarının etap etap devam ettiğini ifade etti.

Bu hattın bir ucunun Kahramanmaraş'a, öteki ucunun Şanlıurfa-Diyarbakır-Mardin istikametine süreceğini belirten Erdoğan, "Böylece Gaziantep'i İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm Türkiye'ye hızlı trenle bağlıyoruz." dedi. 

Erdoğan, proje tamamlandığında Gaziantep-Kahramanmaraş arasının 53 dakika, Gaziantep-Osmaniye arasının 1 saat, Gaziantep-Adana arasının 1,5 saat, Gaziantep-Mersin arasının ise 2 saat süreceğini bildirdi. 

"Gaziray, hem metro standartlarında kendi iç ulaşımı hem de hızlı tren bağlantısıyla şehirlerarası ulaşıma destek verecek." diyen Erdoğan, böylece günlük 100 bin yolcu taşınabileceğini söyledi. Erdoğan, "İnşası süren Gaziray'ı inşallah önümüzdeki yıl tamamlıyoruz." diye konuştu.

Gaziantep'e yapılacak bir metro hattına ilişkin de bilgi veren Erdoğan, bu projenin de ilk etabının temelinin bu yılın sonuna kadar atılacağını söyledi. Erdoğan, metronun ikinci etabı olan gar-üniversite hattının inşasının da gelecek yıl başlayacağını bildirdi. 

Gaziantep Havalimanı yolcu sayısının 2003 yılında 223 bin iken 2017'de yaklaşık 3 milyona ulaştığını ifade eden Erdoğan, "Havalimanını yıllık 5 milyon yolcu kapasitesine çıkarmak için 283 trilyon lira maliyetle yeni bir terminal binası, apron ve ihtiyaca cevap verecek bir otopark yapıyoruz. İnşasına bu yıl başlayıp 2 yıla kadar da tamamlamayı hedefliyoruz." dedi.

"197 BİN DEKARDAN FAZLA ARAZİYİ SULAMAYA AÇTIK"

Gaziantep'in uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılamak için Düzbağ Barajı, Düzbağ regülatörü ve içme suyu isale hattını inşa ettiklerini kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin en büyük içme suyu projelerinden biri olan ve 1 katrilyon 250 trilyon maliyetindeki bu projenin temelinin geçen yıl atıldığını hatırlattı.

Erdoğan, Düzbağ Barajından alınan su ile Gaziantep'in 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacının karşılanacağını da belirterek, kente 4 baraj ve iki gölet inşa ettiklerini, 3 baraj ve iki gölet daha inşa edeceklerini söyledi.

Doğanpınar Barajı inşaat çalışmalarında sona gelindiğine işaret eden Erdoğan, Islahiye Güneş, Yesemek barajları, Nurdağı Hamidiye Göleti ile Şahinbey, Burç ve Çamlık göleti inşaatlarının devam ettiğini anlattı.

Son 16 yılda Gaziantep'te 197 bin dekardan fazla araziyi sulamaya açtıklarını belirten Erdoğan, yapımı devam eden sulama tesisleriyle 240 bin dekar arazinin sulanacağını söyledi.

Gaziantepli çiftçilere yaklaşık 1,5 katrilyon liralık tarımsal destek verdiklerine de işaret eden Erdoğan, "Gaziantep'te 9 tarımsal ovamızı, sit alanı olarak koruma altına aldık. Bugüne kadar toplam 149 bin vatandaşımızı İŞKUR aracılığıyla iş sahibi yaptık. Verdiğimiz 2 katrilyon lira tutarındaki teşviklerle Gaziantepli iş verenimize ve sigortalılarımıza destek sağladık." diye konuştu.

Erdoğan, Gaziantep'teki organize sanayi bölgelerinde 140 bin kişinin istihdam edildiğine dikkati çekerek, bu bölgelerin ihracatının 16 yılda 7 kat artığını vurguladı.

Dülük OSB tüneliyle sanayi bölgelerini birleştirecelerini de dile getiren Erdoğan, "Uluslararası bir fuar merkeziyle Gaziantep'in bölgesel ve küresel üretim gücünü destekleyeceğiz. Sanayi ve ticaret sektörümüze hizmet verecek gümrüklü bir lojistik üssü kuracağız. Şehrimize iki teknokent, 7 araştırma ve geliştirme, 3 tasarım merkezi kazandırdık. Şimdi de yapay zeka, uzay ve enerji üzerine kurulu bir bilim merkezi yapacağız." ifadelerini kullandı.

"TURİST SAYISI 1 MİLYONU BULDU"

Gaziantep'in turizmde de bir marka şehir olması yolunda çalışmaların sürdürüldüğünü aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şehre gelen turist sayısı ne oldu biliyor musunuz, 1 milyonu buldu. Tarihimizi en doğru şekilde yansıtacağına inandığım panaroma müzesi gibi eserlerle şehrimizin turizm potansiyelini yükseltiyoruz. Gaziantep kendisine yapılan her hizmeti kat be kat fazlasıyla geri ödeyen bir şehirdir. Bundan dolayı sizler için ne yapsak azdır.

Gaziantep 24 Haziran'da tercihimizi bir kez daha hizmet siyasetinden yana kullanıyor muyuz? Vakit birlik vakti, Gaziantep vakti ve Türkiye diyor muyuz? Bütün bunlar için 24 Haziran'da Cumhurbaşkanlığında şahsıma, milletvekilliğinde AK Parti'ye mührü basıyor muyuz?"

"DAKTİLOLARIN BAŞBAKANLIK ÖNÜNE NASIL ATILDIĞINI HATIRLIYORSUNUZ, DEĞİL Mİ?"

Kadınlara kapı kapı dolaşmaları, gençlerden ise tüm gençlere AK Parti'yi anlatmalarını isteyen Erdoğan, 24 Haziran'da aynı zamanda ülkenin gelecek asırdaki istikametinin de belirleneceğini vurguladı.

Alandakilerden,Türkiye'nin sadece son 5 yılda maruz kaldığı saldırılara, kurulan tezgahlara, eski demokrasisi, eski ekonomisi ve eski siyasetçileriyle yakalanmış olsaydı ne olacağı konusunda muhasebe yapmalarını isteyen Erdoğan, "Bugün 'döviz şöyle oldu, faiz böyle oldu' diye üzülüyoruz değil mi? Peki aynı sıkıntıları eski Türkiye şartlarında yaşamış olsaydık, başımıza ne gelirdi? 1994 yıkımını hatırlıyorsunuz değil mi? Bir gecede insanların ocaklarına nasıl ateş düştüğünü hatırlıyorsunuz değil mi? 2001 krizinde küçük bir siyasi krizin ülkemize nasıl bir maliyeti olduğunu, daktiloların başbakanlık önüne nasıl atıldığını hatırlıyorsunuz değil mi?" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, alandakilerden "rabia" işareti yapıp, "tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" için bir olmaları çağrısında bulunarak, "durmak yok yola devam" dedi.

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Türkiye
  • Recep Tayyip Erdoğan
  • erken seçim
  • Genel

Sayfa Yükleniyor...