İlişkili Haberler

Giresun'daki helikopter faciasında yaşamını yitirenler gözyaşlarıyla memleketlerine uğurlandı.

Türk bayrakları asılı cenaze nakil araçları ile Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi morgundan alınan Jandarma Yarbay Sadettin Şahin (45), Jandarma Pilot Yarbay Hilmi Özer (43) ile Nuran (49) ve Berrin Doğru (4), Didem Bayhan (39), Nihal Şahin (44) ve Sema Kara'nın (28) cenazeleri, konvoy eşliğinde Ordu-Giresun Havalimanı'na getirildi.

Düzenlenen törene hayatını kaybedenlerin aile ve yakınları ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, diğer üst düzey komutanlar ile Giresun Valisi Hasan Karahan ve Trabzon Valisi Yücel Yavuz da katıldı.

Askerler tarafından alınan naaşlar Türk bayrakları asılan platformlara yerleştirildi. Akar, Kurtulmuş, Canikli ve Soylu, cenazelerin yakınlarına taziyelerini iletti. 

Saygı duruşunun ardından yaşamını yitiren 7 kişinin özgeçmişi okundu.

Giresun Jandarma Komutanlığı adına Jandarma Yüzbaşı Mete Demircan, burada yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Al kanlarının rengini bayrağına veren vatan toprağını karış karış kanları ile sulayan bu kahramanlar, aslında aramızdan hiç ayrılmayacaklardır. Daima milletin kalbinde yaşayacaktır. Hatıraları ve ruhları her an bizlerle beraber olacaktır.

Onlar sizin yakınınız olduğu kadar bizim de aile üyelerimizdir. Sizleri kaybetmiş olmanın verdiği acı sonsuzdur. Aziz şehitlerimiz şimdi siz de tüm şehitlerimiz gibi bu vatanın yıkılmaz temeline harç oldunuz. Bizler sizin uğruna can verdiğiniz emanetlerin her zaman bekçisi olacağız, rahat uyuyun.

Ülkesini, milletini, vatanını canımız pahasına korumaya yemin etmiş olan bizler silah arkadaşlarınız olarak hakkımızı sizlere helal ediyor ve aziz hatıralarınızın huzurunda saygıyla eğiliyoruz."

Törenin ardından cenazeler askerler tarafından Türk Hava Kuvvetleri'ne ait iki uçağa taşındı. Sadettin ve Nihal Şahin ile Didem Bayhan'ın naaşı Ankara'ya, Sema Kara'nın naaşı Erzincan'a, Nuran ve Berrin Doğru'nun naaşı ise Tokat'a gönderildi.

Giresun'un Alucra ilçesine bağlı Tohumluk köyü sınırları içinde "Sikorsky" tipi askeri helikopterin düşmesi sonucu askeri personel ile eş ve çocuklarının da aralarında bulunduğu 7 kişi hayatını kaybetmiş, 8 kişi yaralanmıştı.