Helikopter kazasını TBMM araştıracak

BMM Genel Kurulu'nda, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopterin düşmesiyle ilgili Meclis Araştırması Komisyonu kurulması oy birliğiyle kabul edildi.

09.04.2009 - 19:42

Helikopter kazasını TBMM araştıracak

TBMM Genel Kurulu'nda, BBP Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopterin düşmesiyle ilgili olarak AK Parti, CHP ve MHP milletvekilleri tarafından verilen araştırma önergelerinin birleştirilerek görüşülmesi tamamlandı. Yapılan işari oylamada, Meclis Araştırması Komisyonu kurulması, oy birliğiyle kabul edildi.

Yazıcıoğlu'nun da ölümüne neden olan helikopter kazasının araştırılmasına ilişkin kurulan Meclis Araştırması Komisyonu, 16 üyeden oluşacak. Gerektiğinde Ankara dışında da görev yapacak Komisyonun görev süresi 3 ay olacak.

BAKAN VE MİLLETVEKİLLERİ KONUŞTU
Kazayla ilgili olarak daha önce kamuoyuyla paylaşılan bilgileri Genel Kurul'da milletvekilleriyle paylaşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kurulacak komisyonun, kazadan sonra yapılan işleri bütün detayıyla görmesini beklediğini söyledi.

Yıldırım, 2001'de Denizcilik Müsteşarlığı bünyesinde kurulan Arama Koordinasyon Merkezi'nin elde ettiği sinyalleri ilgili yerlere bildirmekle görevli olduğunu anlattı ve, ''Cihazdan sinyal alınamayınca cep telefonlarından yer tespitine gidildi. Kaza bölgesinde 6 baz istasyonu var. Bu istasyonlardan birinden sinyal alındı. 21. kilometrede, 3 cep telefonundan alınan sinyallerin kesiştirildiği yerde arama yapıldı. Yani 'arama başka yerde yapıldı, enkaz başka yerde bulundu' söylemi doğru değildir'' diye konuştu.

MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir, enkazın geç bulunmasının, kamuoyunda endişeye yol açtığını söyledi. Özdemir, ''Hükümet, kriz yönetim sınavında başarılı olamamıştır'' dedi.

AK Parti Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya ise kurulacak komisyonla, zihinlerde oluşan soruları ve bilgi kirliliğinin sonlandırılacağını umduğunu söyledi.

Öte yandan, Yazıcıoğlu'nun Genel Kurul'da oturduğu sıraya giden bazı milletvekilleri, açılan anı defterine duygularını yazarken, bazı milletvekilleri de Yazıcıoğlu'nun kayınbiraderi TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil'e başsağlığı dileklerini ilettiler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...