Türkiye-Irak Sınırı'nda dün gece meydana gelen olayda 35 kişi hayatını kaybetti. Kaçakçılık yapan siviller olduğu anlaşılan grupla ilgili TSK tarafından yapılan açıklamada ise terör örgütü vurgusu öne çıktı.

Genelkurmay, hava bombardımanın bölgede terör örgütü mensupları olduğu yönündeki istihbaratın ardından düzenlendiğini açıkladı.

Sabah saatlerinde Irak'ın Uludere sınırına yakın kesiminde görüntülenen bombardıman bölgesindeki cenazeler için ise kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Ölenlerin yakınları cenazeleri otopsi için Diyarbakır ve Malatya'ya göndermeyi reddetti.

Bunun üzerine otopsi için Malatya ve Diyarbakır'dan helikopterlerle adli tıp uzmanları Uludere'ye gönderildi. Ölenlerin yakınları ise bu gelişmenin ardından cenazeleri ambulansla Uludere'ye götürdü. Daha önce Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 3 kişinin cenazesi de Uludere'ye götürülüyor.

ŞIRNAK VALİSİ: 35 ÖLÜ
Ölenlerin sivil olduğu ve terör örgütüne yönelik bombardımanda hayatlarını kaybettikleri iddiası üzerine Şırnak Valiliği'nden bir açıklama geldi.

Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, sabah saatlerinde Irak Sınırı'nda 20'nin üzerinde kişinin ölümüyle sonuçlanan bir olay yaşandığını açıklamıştı.

Öğlen valilikten yapılan yazılı açıklamada ise 35 köylünün hayatını kaybettiği belirtildi.

Vali Özkan, olayın nasıl olduğu konusunda kesin bir bilginin olmadığını belirtmiş, ''Sadece 20'nin üzerinde kişinin öldüğü yönünde bilgi var. Konuyla ilgili valilikte kriz merkezi oluşturuldu" demişti.

Olay yerine savcı ve kolluk birimlerinin gönderildiği ve detaylarının araştırıldığı da belirtilmişti.

BELEDİYE BAŞKANI: KAÇAKÇILARDI
Reuters Haber Ajansı'na konuşan Uludere Belediye Başkanı Fehmi Yaman, Şırnak Uludere'de bu sabaha karşı havadan açılan ateş sonucu 30 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Yaman "30 tane cesedimiz var, hepsi yanmış durumda, bu insanların bu bölgede kaçakçılık yaptığını da devlet biliyordu, böyle bir olay kabul edilemez. Havadan vuruldular" dedi.

KAÇAKÇI MI ÖRGÜT ÜYESİ Mİ?
Konuya ilişkin yine Reuters'a bilgi veren bir güvenlik yetkilisi de olayın gerçekleştiği bölgeden PKK'nın geçiş yapacağı konusunda duyumlar olduğunu belirterek, "Dün gece de böyle bir kalabalığın geçişi noktasında görüntü alındı bu nedenle operasyon yapıldı ... Bu kişilerin örgüt üyesi mi kaçakçı mı olduklarını bilemezdik çünkü sınırdan geçiş yapıyorlardı" dedi.

BDP OLAY YERİNDE
Bu arada BDP’den de bir açıklama geldi. Olayda 35 kişinin yaşamını yitirdiği ve ölenlerin köylü olduğu belirtildi. BDP, köylülerin savaş uçaklarınca vurulduğunu iddia etti. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bazı partililer de olay yerine gitmek üzere sabahın erken saatlerinden itibaren harekete geçti.

PROTESTOLAR
Olayı protesto etmek için Diyarbakır'da toplananlar ile polis arasında da gerginlik yaşandı. BDP'li milletvekillerinin de aralarında olduğu kalabalık olayı kınadı.

Yüksekova’da ise BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, BDP İlçe Başkanı Rüstem Demir’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 1000 kişi, Yüksekova-Şemdinli yol ayrımında toplandı.