Hem opera ve hem türkü

Sosyal medyada fenomene dönüşen 'Ervah- ı Ezelde' türküsünü söyleyen Haluk Tolga İlhan aslında Devlet Opera ve Balesi'nde tenor.

27.07.2012 - 18:20

Hem opera ve hem türkü

Çağdaş Ruhi Su olarak da anılan, 2002 yılı Opera Şan Bölümü mezunumuz Haluk Tolga İlhan, Sosyal medyada fenomene dönüşen 'Ervah- ı Ezelde' türküsü ile ünlendi.

İlhan Akşam gazetesine verdiği röportajda şunları söyledi:

''*Türküye, operadan sonra keşfedip yönelmiş değilim. Bizde bir aile geleneği. Çok küçük yaşlarda amcamdan, babamdan dinlediğim türkülerin kulağımda bıraktığı izleri devam ettirmeye çalıştım. Sonuç olarak opera da farklı halkların öz kültürü, bu noktada önemli olan kendi değerlerimizi Anadolu'nun yüzyıllara dayanan halk geleneğini bozmadan sahiplenebilmek. Yakın zamandaki çalışmalarım türkü üzerine olacak.

*Ankara operasından İstanbul Operası'na tayinim çıktığı zaman, opera dışındaki çalışmalarımı bir çatı altında toplayabileceğim bir müzik üretim sürecine girme fikri vardı. Ancak nasıl bir formda olacağına dair net bir fikir yoktu. Bir etkinlikte seslendirdiğim Ervah-ı Ezelde türküsünü Abdal projesi adı altında profesyonel kayıt altına almaya karar verdik ve sosyal medya aracılığıyla paylaştık. Dediğiniz gibi hızla yayıldı ve büyük bir dinleyici kitlesi ile buluştu. Türkü alanında yaratılmaya çalışılan bir farklılık bu denli sahiplenilince, bu yönde bir ihtiyaca elimizden geldiğince cevap verebilmeyi hedefledik ve Ervah-ı Ezelde albümü bu şekilde oluştu.

*Ailem 'aşıkgiller' olarak bilinirmiş. Kuşaktan kuşağa en çok söylenen türkülerden birisi de Ervah-ı Ezelde idi. Sanıyorum şimdi daha çok kişi dinlemiş oldu, bu da büyük mutluluk veren bir duygu.

*Opera ve türküler denince sık sık bu kıyaslama yapılıyor. Bu tabii çok gurur verici bir durum; ancak Ruhi Su başlı başına bir değer. Aynı ekolden geldiğimiz doğru. Fakat Ruhi Su bas, ben ise tenorum. Tabii keşke arkamızda Ruhi Su hocamız gibi değerler bırakabilsek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...