Kent Oyuncularının kurucusu ve yönetmeni Onur Ayan, Balıkesir'de 3 yıl önce tiyatro hayatına ''Merhaba'' dediklerini ve bugüne kadar birçok oyun sahneye koyduklarını söyledi.

Oyunlarını, okul salonlarında izleyiciyle buluşturabildiklerini ifade eden Ayan, özellikle son aylarda okul salonu da olsa gösteri yapacak yer bulmakta sıkıntı çektiklerini anlattı.

Yaşadıkları yer sorunu nedeniyle provalarını apartman dairesinde sürdürdüklerini dile getiren Ayan, ''Birçok yere başvurdum ve bunlardan sürekli olumsuz cevaplar aldım. Kimse bize salon konusunda destek olmadı'' dedi.

Ayan, bu gelişmelerin ardından yer sorununu çözmek için Balıkesir'de bir sinema salonu kiraladıklarını belirterek, ''Kiraladığımız yeri, tiyatro sahnesine dönüştürmeye çalışıyoruz. Kendi salonumuzu, sahnemizi kendimiz yapıyoruz. Aslında iyi de oldu. Balıkesir, bizim sayemizde özel bir tiyatro salonu kazanmış olacak'' diye konuştu.

ONARIM ÇALIŞMALARINI YAPIYORLAR
Maddi imkansızlıklar yüzünden tiyatro salonundaki onarım çalışmalarını kendilerinin yürüttüğünü belirten Ayan, çalışmaların tamamlanmasının ardından 165 kişilik olacak salonu, ''Karagöz-Hacivat'' oyunuyla açacaklarını kaydetti.

Oyunculardan Balıkesir Üniversitesi öğrencisi Dilek Aydın, salondaki inşaat çalışmalarının zor ama bir o kadar da keyifli geçtiğini ifade ederek, ''Tiyatro emek isteyen bir şey ama bu kadarını ben de düşünmemiştim. Çok fazla emek isteyen bir şeymiş'' görüşünü dile getirdi.

Balyozla duvarları yıkan ve molozları çuvallara doldurarak taşıyan oyuncular, tiyatro salonunu açmak için yoğun çaba harcıyor.