HemenKiralik.com’a dev yatırım

HemenKiralik.com, kuruluşunun üzerinden henüz 1 buçuk yıla yakın bir süre geçmesine rağmen 4 milyon dolara yakın yatırım almayı başardı.

03.07.2013 - 14:16

HemenKiralik.com’a dev yatırım

Esnek süreli konaklama şartlarıyla ev, villa ya da apartman dairesi kiralamak isteyenleri mülk sahipleriyle buluşturan online platform HemenKiralik.com, Aslanoba Capital ve Hollanda merkezli 212 Ventures Capital'den yaklaşık 2,5 milyon dolar tutarında yatırım alarak hızlı büyümesini sürdürdü. HemenKiralik.com’un bundan sonraki hedefi ise Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu ve Kuzey Afrika gibi yükselen pazarlarda büyümek. Ayda ortalama 10 bin kiralık ev ilanına yer veren site, Doğu Avrupa ve Rusya pazarlarına da girmeyi planlıyor.

1 YILDA 4 MİLYON DOLAR YATIRIM
Toplamı 1 milyon dolara yakın ilk ve ikinci tur yatırımları, 212, Fahri Diner ve Teruhide Sato gibi yatırım fonu ve melek yatırımcılar tarafından yapılan HemenKiralik.com, son yatırım hamlesi ile birlikte 4 milyon dolara yakın finansman sağlamış oldu. Halihazırda 40 kişilik çalışan kadrosu bulunan ve aldığı yatırımlarla insan kaynağının yanı sıra teknolojik altyapısını da geliştirecek olan HemenKiralik.com, Türkiye’de büyük bir hızla büyüyen alternatif konaklama sektörünün de lokomotifi konumuna geldi.

1 YILDA BÖLGEYE YAYILDI
Turizm ve yazılım alanlarında deneyimli Remi Onur, Mehmet Ülkü, Alper Kaya ve Okan Barlas tarafından kurulan HemenKiralik.com, her geçen gün popüleritesi artan alternatif konaklama hizmetinin Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerine de yayılmasında önemli rol oynuyor. Ocak 2012’de hizmete açılan HemenKiralik.com’un ardından İngilizce, Rusça ve Arapça konuşulan ülkelere yönelik flat4day.com, domiknaden.ru ve shokakonline.com sitelerini faaliyete geçiren grup, söz konusu bölgelerde yerel destek sağlıyor. Dünyanın en önemli 5 turizm destinasyonundan biri olan Türkiye’yi kendisine merkez olarak alan şirket, bu yönüyle yurtdışındaki rakiplerine karşı avantaj sağlıyor. HemenKiralik.com Kurucusu ve CEO’su Remi Onur, konuyla ilgili, “Türkiye toplam 53 milyon yerli/yabanci turist sayısıyla yalnızca bir turizm ülkesi olmakla kalmıyor, aynı zamanda bölgenin en büyük ve en güvenilir pazarı olarak da öne çıkıyor. Yüzde 60’lara varan kredi kartı penetrasyon oranı ve Avrupa’nın internet kullanımı en yaygın 5. nüfusuna sahip ülkemizde, tüketiciler internette topluluklar oluşturmaya ve online ortamda harcama yapmaya alışıklar. Türkiye bu nedenle Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın yanı sıra çevremizdeki diğer gelişen pazarlara da yayılmamız için stratejik öneme sahip" ifadesini kullandı.

TOPLAM CİRO 1 MİLYAR 700 MİLYON TL’Yİ GEÇTİ
Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı 2012 turizm verilerine göre kısa süreli kiralık evde konaklama sektörünün toplam cirosu tüm iller göz önünde bulundurulduğunda 1 milyar 710 milyon TL civarında. Kiralık ev konaklamasında en çok hareketliliğin yaşandığı iller arasında sırasıyla İstanbul, Ankara, Antalya, Muğla, İzmir ve Aydın yer alıyor. İstanbul bu iller arasında  8 milyon geceleme ile zirvede. Her yıl 27 milyondan fazla yabancı turisti ağırlayan Türkiye, kısa süreli konaklama seçeneklerine talep gösteren 26 milyon yerli turist ile birlikte turizm açısından önemli fırsatlar içeriyor. Seyahat harcamalarının online ortamda yapılması trendi günden güne yükselirken, alternatif konaklama alanının büyüyen internet şirketi HemenKiralik.com, halihazırda seyahat harcamalarının henüz yalnızca yüzde 1’inin online ortamda yapıldığı ve online satış imkânlarının her geçen gün genişlediği Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin potansiyelini yakalamayı hedefliyor. Söz konusu pazarda alternatif konaklama hizmetlerinin öncüsü olan HemenKiralik.com, uzun vadeli hedef olarak Rusya ve Doğu Avrupa pazarına açılma stratejisini benimsiyor.

AYDA ORTALAMA 10 BİN YENİ İLAN EKLENİYOR
Hemenkiralik.com’da ev sahipleri evlerini siteye kaydediyor, kullanıcılar da konaklamak istedikleri evi siteye girerek kolayca seçiyor ve rezervasyonunu yaptırıyor. Sistemde 60 ülkeden 472 şehirde 18 binden fazla ilanla hizmet veriliyor. Ayda ortalama 10 bin yeni ilan sitede yayınlanıyor. Sitede geceliği 198 TL’ye havuzlu villa bulmak bile mümkün!

HemenKiralik.com Kurucu Ortağı Okan Barlas, HemenKiralik.com’a yapılan yatırımlara ilişkin, “Kısa süreli ev kiralamak isteyenlerle ev sahiplerini bir araya getiren online bir platformuz. Yerel uzmanlığımız ve seyahat severlere doğrudan hizmet verme anlayışımızla rakiplerimizden farklılaşıyoruz. Alternatif konaklama her geçen gün daha fazla yayılan ve daha çok insanın kullandığı bir seçenek haline geliyor. Yeni yatırımlarla büyümeyi sürdürüyoruz. Yatırımlarımızı ilk etapta ekibimizin nitelikli insan kaynağının genişlemesi ve teknolojik altyapının geliştirilmesi sürecinde kullanacağız” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...