Her gün 3 kadın 'namus' cinayeti kurbanı

KESK Başkanı Çınar, iktidarın; şiddete uğrayan, tehdit altındaki kadınlar için barınma evleri, iş, sosyal güvence, bağımsız konut edinme gibi olanaklar sağlayamadığından ve hiçbir koruyucu tedbir almadığından şikayetçi...

08.03.2011 - 13:01

Her gün 3 kadın 'namus' cinayeti kurbanı

KESK Başkanı Döndü Taka Çınar, ''her gün en az 3 kadının 'töre', 'namus' ya da 'tahrik etti' gerekçesiyle öldürüldüğünü'' ifade etti.        

Çınar, kadınların çalışma yaşamına katılabilmek, eğitim hakkını elde etmek, siyaset yapabilmek ve insanca yaşam sürdürebilmek için verdikleri mücadeleler sonucunda pek çok kazanım elde ettiklerini belirterek, ''Ancak tüm dünyada emekçilerin haklarına yönelen saldırı dalgası, kadınların haklarını da birer birer ellerinden aldı'' değerlendirmesinde bulundu.        

Türkiye'de kadınların dünyadaki hemcinslerinden her bakımdan geri durumda olduğunu öne süren Çınar, Sosyal Güvenlik Yasası ile ''kadınların sağlık, emeklilik ve her türlü sosyal haklarının gasp edildiğini'', Torba Yasa ile ''iş güvencesi ve 8 saatlik iş günü hakkının ortadan kaldırıldığını'' iddia etti. Çınar, doğum sonrası ücretli izin süresi yerine ücretsiz izin süresinin artırılmasını da eleştirdi.        

Çınar, kadının iş gücüne katılım oranının yüzde 26'ya gerilediğini, çalışabilir durumdaki kadınların ise yüzde 50'sinin çalışmadığını savundu.        

''Her gün en az üç kadın 'töre', 'namus' ya da 'tahrik etti' gerekçesiyle öldürülüyor'' görüşüne yer veren Çınar, iktidarın, ''şiddete uğrayan, tehdit altındaki kadınlar için barınma evleri, iş, sosyal güvence, bağımsız konut edinme gibi olanaklar sağlayamadığını, hiçbir koruyucu tedbir almadığını'' öne sürdü.        

Cinsiyete dayalı ayrımcı politikaların her gün yeni bir şekliyle tartışmaya açıldığını savunan Çınar, eğitimin kapılarının kız çocuklarına kapatıldığını iddia etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...