'Her mihrapta fakülte mezunu' hedefi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, çağın değiştiğini, buna uygun olarak artık camilerde 4 yıllık fakülte mezunu, yabancı dil bilen kişilerin görev yapmasını istediklerini söyledi.

13.02.2013 - 08:27

'Her mihrapta fakülte mezunu' hedefi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 'İl Müftüleri İstişare Toplantısı' için gittiği Afyonkarahisar'da gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yeni bir müftülük medeli üzerinde çalıştıklarını belirten, Diyanet'te görev yapmak için tek başına hafızlığın yeterli olmadığını belirten Görmez, değişen çağa dikkat çekti.

''Artık her mihrapta görev yapan arkadaşımız, 4 yıllık fakülte mezunu olsun istiyoruz'' diyen Görmez, "Camilerde bir iki yabancı dil bilen arkadaşımız olsun istiyoruz" şeklinde konuştu.

Görmez, şunları söyledi:
''Artık her mihrapta görev yapan arkadaşımız, 4 yıllık fakülte mezunu olsun istiyoruz. Ulu camilerde, selatin camilerde görev yapan arkadaşlarımız da en az mastır, doktora yapan, bir veya iki yabancı dil bilen arkadaşlarımız olsun istiyoruz.

Diyanet İşleri Başkanlığı, açık bir üniversite gibi çalışıyor. Bütün personelin eğitim seviyesini yükseltmek için büyük bir çaba içindeyiz. İnsanımız değişiyor, çağımız değişiyor, ülkemiz değişiyor, gençlerin bilgi ve bilinç düzeyi değişiyor, camiye gelen cemaatin bilgi seviyesi değişiyor. Mihrapta, kürsüde, minberde görev yapan arkadaşımızın da bilgi ve bilinç seviyesini yükseltmek için yoğun bir çaba içerisindeyiz.''

YENİ MÜFTÜLÜK MODELİ
'İstiyoruz ki; müftülüklerimiz sadece imamların yönetimini yerine getiren bir bürokratik mekanizma değil, şehirlerin ruhuna hizmet eden, şehirlerin manevi hayatına, şehirlerin dini hayatına, şehirlerdeki o birlik, beraberlik, ahengin oluşmasına katkıda bulunan, birer yönetici olsunlar. Onun için 81 ilimizin her birisinin en önemli manevi sorunlarını ele aldık, almaya devam ediyoruz.

Cami meselesi de üzerinde duracağımız konular arasında. Biz istiyoruz ki; camiler sadece namaz vakitlerinde açılıp kapanan ve sadece içinde namaz kılınan bir mekan olmaktan çıkarılıp, namaz kılsın ya da kılmasın bütün insanların hayatına bir güzellik katan birer mabede dönüşsünler istiyoruz. Çalışmalarımız hep bu yönde.''

ATAMA BEKLEYEN HAFIZLAR
Atama bekleyen hafızlarla ilgili çıkan haberleri takip ettiğini belirten Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görev almak için hafızlığın tek başına yeterli olmadığını, onunla birlikte İmam Hatip Lisesi'nin bitirilmesi gerektiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...