NTV

'Her şey usulüne uygun yapıldı'

Türkiye

Depremden sonra kenti terk eden “Sefa Apartmanı”nın sahipleri Nezir Baş ve oğlu Sefa Baş, “Binada bir usulsüzlük yok. Polisten bize bir çağrı yok” dedi.

Van’ı vuran felaketin sembollerinden biri kentin en işlek noktalarından Maraş Caddesi üzerinde bulunan 7 katlı “Sefa Apartmanı” oldu.

İlişkili Haberler


Katların üst üste çöktüğü apartman, çok sayıda öğretmen ve öğrenciye mezar oldu. Apartmana oğlu Sefa’nın ismini veren bina sahibi Nezir Baş’ın yıllar önce binanın girişindeki dükkana bir otomobil servisi açtığı, otomobillerin rahat hareket etmesi için dükkanın içindeki kolonları kestiği ortaya çıktı. Nezir Baş’ın daha sonra burayı kapattığı ve dükkanı bir ecza deposuna kirladığı öğrenildi. Baş’ın daireleri öğretmen ve öğrencilere kiraladığı ortaya çıktı.

Apartmanın sahibi Nezir Baş ve oğlu Sefa Baş’ın depremin olduğu gün Van’da oldukları ancak depremden sonra kenti terk ettikleri öğrenildi.

Vatan gazetesinin ulaştığı Sefa Baş, iddialarla ilgili şunları söyledi:

“Polisten herhangi bir çağrı olmadı. Televizyondan izliyoruz, üzülüyoruz. Bizim için binanın pul kadar önemi yok. Apartman 18 daireydi, 6 katlıydı. 80’e yakın insan yaşıyordu. Biz öğrenciye ev vermedik. Babamın sağlık sorunları var. Babam bu olaydan sonra çok üzüldü. Tedavi görüyor. Biz de oradaki insanların derdine düştük. Bizi Van’da kime sorsan tanırlar. Buranın en zengin ve en köklü ailelerinden biriyiz. Evcilik oynamıyoruz. Bile bile insanları hasarlı binaya sokar mıyız?

"KOLON KESİLMEDİ"
Bina yaklaşık 20 yıl önce yapıldı. Burada 18, 19 yıl bir otomobilin bayiiliğini yaptık. Bizim bayiliğimiz döneminde asla bir kolon kesilmemiştir. Asla usulsüz bir çivi çakılmamıştır. Bizden sonra buraya bir market geldi, sonra ecza deposuna kiraya verdik. Ama ne dükkan ne de evlerde izinsiz birşey yapılmamıştır, kolon kesilmemiştir. Binanın ruhsatsız olduğu yalan, oradaki her bir dairenin ve dükkanların hepsinin ayrı ayrı kullanım ve oturma ruhsatları vardır. Ruhsatların usulsüz alındığı iddiaları da yalandır. Her şey usulüne uygun yapılmıştır.”

SEFA APARTMANI 7.2’NİN SEMBOLÜ OLMUŞTU
Çoğunluğu öğretmen birçok kişiye mezar olan Sefa Apartmanı depremin ilk günü sembol olmuştu.