Org. Hulisi Akar: Her türlü terör örgütüyle kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz

İstanbul’da düzenlenen NATO konferansının sona ermesinin ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneral Petr Pavel ortak basın toplantısı düzenledi.

Haberler - DHA 12.09.2015 - 21:26

Org. Hulisi Akar: Her türlü terör örgütüyle kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz

Düzenlenen toplantıda konuşan Orgeneral Hulusi Akar, “Hepinizin bildiği gibi terörle mücadelemiz güvenlik kuvvetlimiz tarafından yurtiçinde ve yurtdışında omuz omuza kararlı bir şekilde sürdürülmektedir. Mehmetçikten en kıdemli mensubuna kadar TSK, gece ve gündüz demeden her türlü hava ve arazi koşullarında kendisine verilen görevleri geçmişte olduğu gibi bundan sonra kahramanlık, azim ve gayretle sürdürecektir. Bu vesileyle terörle mücadelede, şehit düşen asker, polis ve korucu tüm şehitlerimizi onlarla birlikte hayatını kaybeden masum vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, kahraman gazilerimize de, acil şifalar diliyorum. Her yıl bir NATO ülkesinde gerçekleştirilen askeri komite konferansı bu yılda önden planlandığı şekilde ülkemizde izah edilmektedir. Bu konferans sırasında da NATO'nun, 'nin terörle mücadelesine olan desteği bir kez daha vurgulanmıştır" dedi.

"ZORLUKLARI VE FIRSATLARI DAHA İYİ ANLADIK"

Akar, “Müttefiklerimizin bizim terörle mücadelemize verdiği tam destek ve gösterdiği dayanışmayı memnuniyetle karşılıyoruz. Bugün ki yararlı tartışmalarımız gösteriyor ki, NATO yeni risk ve tehditlerle mücadele etmede kendini uyarlamaya adamış durumdadır. Bugün NATO güneyinden ve doğu kanadından gelen önemli zorluklarla karşı karşıyadır. Doğu kanadında, Ukrayna'daki istikrarsızlığın bölgesel ve küresel güvenliğe olumsuz etkileri olduğunu biliyoruz. Irak ve Suriye'deki durumda gerçekten de karmakarışık bir hal almış durumdadır. 2 milyondan Suriye ve Iraklıya ev sahibi yapmakta ve 6 milyon dolardan fazla para harcamış durumdadır. Mülteci sorunu sürekli olarak tırmanmakta ve sadece bölge için değil tüm dünya için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Dahası da DAEŞ ve PKK, PYD terör örgütleri bölgedeki güvenlik için önemli bir tehdit olarak karşımıza çıkmaktadır. NATO'nun doğu ve güney kanadındaki bu yeni ortaya çıkmakta olan tehditler, müttefiklerin şu zamana kadar hiç olmadığı kadar kararlı ve dayanışma ruhu içerisinde olması gerektirmektedir. Bugün önümüzdeki zorlukları ve fırsatları tartıştık ve bunlar neticesinde bu zorlukları ve fırsatları daha iyi anladık" ifadelerini kullandı.

"HALİHAZIRDA GENEL ANLAMDA BİR NATO PLANI YOK"

Bir gazetecinin “ Suriye sınırındaki 109 kilometrelik güvenlik hattı kurabilmek adına NATO'dan destek bekliyor mu?" sorusuna Orgeneral Akar, “En başından bu yana çok yakın işbirliği ve koordinasyon halinde NATO makamlarıyla çalışmaktayız. Zaten NATO hep bu desteğini gösterdi. Türkiye olarak terör örgütlerine karşı savaşırken ve sınır güvenliğini tesis etme çabalarımızı NATO desteğini de gösterdi. Askeri komite tartışmalarında da bu konu zaten ele alınmıştı. Yine benzer niyetleri olduğunu gördük. Halihazırda genel anlamda bir NATO planı yok" şeklinde cevap verdi

"HER TÜRLÜ TERÖR ÖRGÜTÜYLE KARARLI BİR ŞEKİLDE MÜCADELE EDİYORUZ"

Bir gazetecinin, “IŞİD'in gidişatı konusunda neler söylemek istersiniz? Özellikle savunma amaçlı getirilen patriotların tekrar geri gelmesi söz konusu mu?" sorusuna Orgeneral Akar, “En baştan bu yana her türlü terör örgütüyle kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz. Kim olduklarına ve ne yaptıklarına bağımsız olarak aynı şeyi DAİŞ içinde yapıyoruz. Şu ana kadar yaptık, konsey kararları çerçevesinde gerekenleri yaptık. Koalisyon kuvvetleri çerçevesinde de yaptık. Hava sahamızı ve hava üslerimizi bu çerçevede kullanıma açtık. Mücadelemizde bir değişiklik olmadan 'nin temel politikası olarak her türlü terör örgütüne karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Sizin de bildiğiniz gibi bize katkı ve destek vermiş, bunun yanında dayanışmalarını göstermiş ülkeler NATO kapsamında önümüzdeki ayda bazı değişiklik programlarını bildirdiler. Ancak kendileriyle ve diğer ittifak ülkeleriyle irtibatımızı devam ettiriyoruz. Müzakerelerimizi ve temaslarımızı sürdürüyoruz. Hava ve füze savunması alanında bize gelecekte de desteklerini devam ettirecekler" cevabını verdi.

"ŞUAN DA ÖYLE BİR ŞEY YOK" 

Başka bir gazetecinin, “Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı bir kara harekatı düşünüyor musunuz?" sorusuna Orgeneral Akar, “Yine tekrar etmek istiyorum. Biz terör örgütleriyle mücadelemizi devam ettireceğiz. Ülkemizin ve milletimizin korunması amacıyla bu mücadelemizi sürdüreceğiz ve şartlar çerçevesinde gerekli tedbirleri alacağız. Ülkemiz için güvenlik tedbirlerini almak amacıyla gerekli tedbirleri alacağız" diye cevap verdi.. Bir gazetecinin, “ İncirlik Hava Üssünü NATO kuvvetlerine açtı. Acaba gelecekte daha fazla üssünü açacak mı?" sorusuna ise Orgeneral Akar, “Şuan da öyle bir şey yok" şeklinde cevap verdi.

"BİZ TERÖRE KARŞI DAYANIŞMAMIZI KORUMAKTAYIZ"

NATO Askeri Komite Başkanı Petr Pavel ise açıklamasında, “'den bölgesel güvenlikle ile ilgili bir brifing aldık. Özellikle NATO'nun güney kanadına ilişkin bir odakla ve terör vurgusuyla bu brifingi aldık. Terör biliyorsunuz NATO ülkelerinin güvenliğine doğrudan bir tehdit oluşturmakla birlikte uluslararası istikrarı ve genel anlamda refahı son derece etkileyen bir konudur. İttifakın bu anlamda güvenliği bölünemez durumdadır. Bu anlamda biz teröre karşı dayanışmamızı korumaktayız. İlk oturumda NATO Güvenlik Komutanları eylem planının üzerinde durdu. Bu eylem planı Galler zirvesinde kabul edilmişti. Hazırlık ve eylem planı doğru zamanda ve yolunda ilerlemektedir. Hazırlık eylem planının zamanında önümüzdeki yıl Varşova zirvesi için uygulanacağı konusunda mutabık kaldık. Genelkurmay başkanları aynı zamanda NATO kuvvet ve ekipmanlarının ittifak içerisinde hızlı bir şekilde hareket ettirebileceği ihtiyacının altını çizmiş durumdadır. NATO'nun en büyük sorumluluklarından bir tanesi de, 28 üye ülke olarak ittifakın herhangi bir tehlikeye karşı kurulması ve savunulmasıdır. NATO bu anlamda hem doğu hem de güney kanadında ki tehditlere ve zorluklara karşı kendini uyarlama ve mukabele etme konusunda kararlılığını sürdürecektir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...