Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İsrail'in Mescid-i Aksa müdahalesini eleştirdi ve "Kimse secdeye vardığımız yere, ayakkabıyla giremez, kerkes haddini bilecek" dedi.

Samsun'da bulunan Kılıç, partisinin Vezirköprü İlçe Başkanlığı 5. Olağan Kongresi'nde konuştu.

İsrail'in Mescid-i Aksa saldırısına değinen Kılıç, "Mescid-i Aksa bize emanettir, sahibi Rabbimdir ama Müslümanlar, inananlar olarak bize emanettir. Biz karşısındakinin inancına, geleneğine saygı göstermesini emreden inançtan geliyoruz. Bize olan emir açıktır. Beklentimiz sadece şudur. Size gösterdiğimiz saygının aynısını bize gösterin" diye konuştu.

Yunus Emre'nin "Yaradılanı severim yaradandan ötürü" sözünü anımsatan Kılıç, insanların yaratılmışların en şereflisi olduğunu anlattı.

Geçmişin mazlumlarının bugünün zalimleri olduğuna dikati çeken Kılıç, şöyle devam etti:

"Hiç kimsenin inancımız gereği hayatta tek eğildiğimiz nokta olan secdeye vardığımız yere, ayakkabıyla basma hakkı yoktur. Hele hele postalla girmeye hiç hakkı yoktur. Herkes haddini bilecek. Biz bunları yaşarken özeleştirimizi de yapmak durumundayız. Türkiye'nin dışında ses kim çıkarıyor Cumhurbaşkanı ile Başbakanımızın konuşmalarında dile getirdiği açıklıkla kim bunları dile getiriyor İslam aleminde? Kendimizi de özeleştiri yaparak daha farklı noktalara götürmemiz lazım birlikteliğimizi ve beraberliğimizi. Suriye'de 300 bine yakın insan öldü ama adalet, demokrasi için orada olduklarını söyleyenler, demokrasi uğruna mücadele verdiklerini söyleyenlerin sesleri fazla çıkmadı. Bunları iyi düşünmemiz lazım."

'ZULME BOYUN EĞMEYECEĞİZ'
Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: "Cumhurbaşkanımız 'dünya 5'ten büyüktür' dediği zaman ne demek istediğini anlamak istemedi bazıları. Anlıyorlar ne dediğini de anlamamazlıktan geliyorlar. Dolayısıyla bu konularda sesimizi yükseltmekten hiçbir zaman geri durmayacağız. Zulme boyun eğmeyeceğiz. Zulmü de dillendirmeye devam edeceğiz. Şunu da açık seçik herkesin bilmesi lazım. Kimse bunu sağa, sola çekmesin. Derdimiz, kavgamız, isyanımız devlet açısından doğru yönetim yapmayan şu andaki İsrail hükümetinedir. Yahudi inancına mensup insanlarla ki vatandaşımız olanlar var, İstanbul'da ve Türkiye'nin değişik yerlerinde. Onlar bizim vatandaşlarımızdır. Onlarla beraber yaşıyoruz. Onlar kültürümüzün parçası. Bu topraklardaki medeniyetin içinde yerini almış onlar. Onlarla hiçbir sorunumuz yok ama zulüm edenlerle sorunumuz var."