'Herkes namuslu, bir tek biz namussuzuz'

Yaklaşık iki ay sonra tekrar başlayan 'futbolda şike' davasında söz alan Aziz Yıldırım, hakkındaki haber ve yorumları eleştirdi.

26.03.2012 - 11:34

'Herkes namuslu, bir tek biz namussuzuz'

'Futbolda şike' iddialarına ilişkin davanın 9'uncu duruşması, Çağlayan'daki İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci, cuma gününe kadar tutuksuz sanıkların savunmalarını alacaklarını belirterek, cuma günü de talepleri kabul edeceklerini söyledi.

Duruşmada söz alan Aziz Yıldırım, "Arkadaşlar heyecanlılar. Buraya ilk defa çıkıyorlar. Doğru bildiklerini yanlış anlatabiliyorlar. Doğan Ercan'ın Serdar Kulbilge ile teşvik primi yapılıp yapılmadığı konusunda bir görüşmesi yok. Biz Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav'a teşvik primi girişimi duyumu aldığımızı yazılı olarak bildirdik. Bunu daha sonra mahkemeye sunacağız" şeklinde konuştu.

Bu sözler üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Teşvik primi önleme merkezi mi kurdunuz?" diye sorunca Yıldırım, "Kurduk, bunu iddia makamı söylüyor. Bu olaylar olduğundan beri herkes namuslu oldu, bir tek namussuz biziz. İsim vereceğim olmuyor. Bir köşe yazarı 'bu sene lig temiz' diyor ama 12 Kasım'daki yazısında ise herkesi suçluyor" dedi.

Duruşmada savunması alınan tutuksuz sanık Erkan Korkmaz, sanıklardan eski Giresunspor Başkanı Olgun Peker ile arkadaş olduklarını ancak aralarında örgütsel bağlamda bir ilişkinin olmadığını belirtti.

Hakkındaki Olgun Peker'den 20 bin TL aldığı yönündeki iddiaya değinen Korkmaz, ''Bu parayı borç için aldım. O günlerde işim kötü gidiyordu. Sonra aldığım borcu geri ödedim. İddia edildiği gibi bir şike veya teşvik parası değildir'' dedi.

‘SELAM GETİRİR, SELAM GÖTÜRÜRÜM’
Mahkeme Başkanı Ekinci'nin, ''Sedat Peker ile ilişkini açıklar mısın?'' diye sorduğu Korkmaz, Sedat Peker'in yasal vasisi olması nedeniyle Peker'i cezaevinde haftada bir ziyaret ettiğini söyledi.

''Sedat Bey'e selam getirir selam götürürüm. Bir de bazı mektuplar getirir götürürüm'' diyen Korkmaz, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek beraatini talep etti.

Duruşmaya Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Tamer Yelkovan'ın da aralarında bulunduğu 16 tutuklu sanık katıldı.

Tayfur Havutçu, Şekip Mosturoğlu, Ahmet Ateş, Göksel Gümüşdağ, Serdal Adalı, Sercan Yıldırım ve Korcan Çelikay'ın aralarında bulunduğu tutuksuz sanıklar da duruşmada hazır bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Murat Özaydınlı'nın da aralarında bulunduğu bazı Fenerbahçeli yönetici de izleyici olarak katıldı.

Bu arada, duruşma nedeniyle İstanbul Adalet Sarayı'nın içi ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Salona önceki duruşmalarda olduğu gibi sadece ana bloktan giriş sağlandı.

Salona geçiş yapılan diğer koridor ve geçişler güvenlik gerekçesiyle kapatılırken, asansörlerin de bu katta durması engellendi.

'FENERBAHÇE-SİVASSPOR MAÇINDA HATALI GOL YEDİM'
Davanın tutuksuz sanığı kaleci Korcan Çelikay, ''Fenerbahçe-Sivasspor maçında hatalı gol yedim. Bir hafta önce bu golü yeseydim, bu hatalı gol olacak, kötü kaleci olacaktım. Ancak şampiyonluk maçında bu gol olunca şike oldu'' dedi.

Duruşmada savunma yapan İlhan Çelikay, kardeşi Korcan Çelikay'a şikede yardım ettiği iddialarını kabul etmedi. İddianamede yer alan telefon tapelerini açıklayan İlhan Çelikay, ''Bana yöneltilen 2 soru hariç tüm sorular, Korcan ve Yusuf Turanlı arasındaki konuşmalarla ilgiliydi. Fiziki takip tutanaklarını kabul ediyorum. Burada şike ile ilgili görüşme mevcut değildir'' dedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci'nin ''Korcan şike yapsaydı sana söyler miydi?'' diye sorduğu İlhan Çelikay, ''Bilmiyorum. O, onun bileceği bir iş ama ben hissederdim. Çünkü ben de futbolcuyum ve Korcan benim kardeşim'' yanıtını verdi.

Duruşmada savunma yapan tutuksuz sanıklardan kaleci Korcan Çelikay da Fenerbahçe-Sivasspor maçında hatalı gol yediğini belirterek, ''Bir hafta önce bu golü yeseydim, bu hatalı gol olacak, kötü kaleci olacaktım. Ancak şampiyonluk maçında bu gol olunca şike oldu. Hakkımdaki hiçbir iddia ve suçlamayı kabul etmiyorum. Bizim Yusuf Turanlı ile yaptığımız görüşmeler tamamen benim transferimle ilgilidir. Beşiktaş'a dönecek miyim Sivasspor'da kalacak mıyım? bununla ilgilidir. Ne kadar ücret alacağım? Bunları konuştuk. Para mevzusu da yine bu konu ile ilgilidir'' dedi.

Çelikay, Fenerbahçe-Sivasspor maçının stresli bir maç olduğunu, fıtık rahatsızlığı olması nedeniyle maça çıkmamasının teklif edilmesine rağmen, kendisinin oynamak istediğini belirterek, maçtan bir gün sonra da Kayseri'de özel bir hastanede fıtık ameliyatı olduğunu kaydetti.

Başkan Ekinci'nin, ''Beşiktaş'a transfer görüşmesi varsa neden Fenerbahçe yetkilileriyle görüşülüyor?'' sorusuna Çelikay, ''O görüşmeler de var. Ancak tapelere yansımamış'' şeklinde yanıt verdi.

Emniyetteki ifadesinde ''Yukarıdakiler bir film çevirdi, kabak benim başıma patladı'' sözünden neyi kastettiği sorulan Çelikay, ''Bu beyanım bilgiye dayanmıyor. Sadece polisler bana 'Biz bu olayların gerçek olduğuna inanıyoruz' demesi üzerine söylediğim cümlelerdir'' cevabını verdi.

Mahkeme üye hakiminin, ''Fenerbahçe-Sivasspor maçındaki ilk golde sanki elin gitmiyormuş gibi gözüküyor. Bir kastın var mı?'' sorusuna salondaki izleyicilerden tepki göstermesi üzerine araya giren Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci, ''Mahkeme bunu soracak 'Var mı?' diye. Sanıkta 'ya var, veya yok' diyecek'' ifadesini kullandı.

Korcan Çelikay da bunun üzerine ''Kasıtlı bir şey yapmadım, hatalarım tabi ki vardır ama ilk golde hata yok, 2. golde yüzde yüz benim hatam vardır. Topu tutmadan önce, atacağım yeri düşünüyordum. Top, beklenmedik bir şekilde geldi. Benzerini Volkan Demirel de yedi ama şampiyon onlar oldu, o konuşulmadı. Benimki konuşuldu'' diye konuştu.

'UEFA Kupasını dahi verseler o atımı vermem'
Duruşmada ifade veren tutuksuz sanık Serdal Adalı, İstanbul Büyükşehir Belediyespor henüz rakipleri değilken transfer çalışmalarını başlattıklarını belirterek, 2011 Mart ayı sonlarında Tayfur Havutçu'dan transfer listesini istediklerini anlattı.

İstedikleri söz konusu listede futbolcular İbrahim Akın, İskender Alın'ın da isminin bulunduğunu söyleyen Adalı şöyle devam etti:

''Henüz İBB rakibimiz bile değildi. Protokol Müdürümüz Ahmet Ateş'ten Yusuf Turanlı'nın telefonunu bulmasını istedim. Turanlı'nın aynı zamanda İbrahim Toraman'ın menajeri de olduğunu o sırada öğrendim. Turanlı ile Bursa'da olduğumuz sırada otelde görüştük. Şike yapmak için menajeri, taraftarın ve gazetecilerin olduğu otele alır mısınız?

Bu görüşmede Turanlı bana, 'transfer olursa İbrahim Akın'a bir at hediye edersin' diye şaka amaçlı bir ifade kullandı. Ancak şaka dahi olsa nasıl cevap verdiğimi kendisi iyi bilir. İbrahim Akın'a at hediye etmem söz konusu bile değildir. Çünkü değil Türkiye Kupası, bana UEFA Kupasını dahi verseler o atımı vermem.''

Türkiye'nin en iyi at yetiştiricilerinden biri olduğunu söyleyen Adalı, ''150 atımız var, iddianamede adı geçen atı kendime ayırmıştım. Kaldı ki atımın adını dahi yanlış yazmışlar. Ayrıca emniyet görevlileri her şeyi takip etmişler. Atı hediye ettiğimi iddia edenler neden takip etmediler?'' dedi.

'Savcıya kim gittiyse aklı dumura uğruyor'
Mahkeme Başkanı Ekinci'nin, ''Başkan'a rağmen transfer yapılabilir mi? Yıldırım Demirören tanık olarak verdiği ifadesinde İbrahim Akın'ın kendi döneminde at ve kumar merakı yüzünden kulüpten gönderildiğini söylemiş'' sorusuna ise Adalı, ''Ben futbol şubesinde tek yetkili olacağımı şart koşmuştum. Kulağa garip gelebilir ama Başkan ile bizim ilişkimiz böyleydi. Simao transferinden Demirören'in futbolcu otele gelince haberi oldu. Mukaveleyi kendi imzalamıştır'' dedi.

Başkan Ekinci'nin, ''Demirören niye böyle dedi?'' sorusuna ise Adalı, ''Maalesef savcıya kim gittiyse aklı dumura uğruyor'' yanıtını verdi.

Türkiye Kupası finalinde Beşiktaş-İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçının penaltılarla bittiğini hatırlatan Adalı, ''Nasıl şike olur? Şikeye ilişkin tapeler de açık, şüpheli tek ifadem yok. Eğer atı verdiğim iddia ediliyorsa, söz konusu maçtan 2 ay sonra tutuklandım. Neden bu süreçte atı vermedim? Kimseye ve hiçbir futbolcuya şike teklif etmedim'' ifadelerini kullandı.

Suçsuz yere 5 ay cezaevinde yattığını söyleyen Adalı'nın, ''Masum olduğum halde cezaevinde kalmak beni kahretti. Suç işlemiş olsam ağrıma gitmezdi'' ifadesini kullandığı sırada duygulandığı görüldü.

Tayfur Havutçu
Tutuksuz sanıklardan BJK Futbol Takımları Genel Direktörü Tayfur Havutçu ise 5 telefon görüşmesi nedeniyle 5 ay cezaevinde yattığını savundu.

Söz konusu telefon görüşmelerinin hepsinin sanıklardan Yusuf Turanlı ile olduğunu belirten Havutçu, bu görüşmelerin hiçbirinde suç unsurunun bulunmadığını, şike yapıldığı iddia edilen maçın penaltılar sonucunda bittiğini kaydetti.

Futbol hayatı boyuncu ahlak ve dürüstlükten hiç ayrılmadığını söyleyen Havutçu, şike gibi ağır bir suçu asla kabul edemeyeceğini belirterek şöyle devam etti:

''Savcı Bey, şike konusunda yanlış teşhiste bulunmuş. İbrahim Akın ve İskender Alın maçın en iyi oyuncularıydı. İbrahim'in söz konusu maçta bir golü ve asisti var. İskender Alın da bir gol atmıştı ancak hakem tarafından sayılmadı. Bu oyuncularla söz konusu maçta şike yaptığım iddia ediliyor. Nasıl oynadıkları ortadadır. Üzerime bu lekeyi yapıştıranları Allah'a havale ediyorum. Her ne kadar sanık sıfatıyla karşınızda bulunsam dahi vicdanım rahat çünkü bu suçu işlemedim.''

Hakkındaki bütün suçlamaları reddeden Havutçu, beraatini talep etti.

Tutuksuz sanıklar Ahmet Ateş ve Tuğrul Çağrı Özer de haklarındaki suçlamaları reddederek, beraatlerini talep ettiler.

Mahkeme Başkanı Ekinci, savunmalara ara vererek duruşmayı yarına erteledi.

Bugünkü duruşmada 16 tutuksuz sanık ifade verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...