Herkes Suriye'yi Türkiye'ye soruyor

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya Temas Grubunun Abu Dabi'deki toplantısında, gelişmeleri 'kaygı verici' olarak nitelediği Suriye hakkında açıklamalarda bulundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.06.2011 - 23:18

Libya Temas Grubunun 3. toplantısına katılmak için Abu Dabi'ye gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yapılan görüşmeleri değerlendirdi.


Türk gazetecilere bilgi veren Davutoğlu, "Türkiye Suriye'nin en yakın komşusu, dostu olduğu için herkes Suriye'yi bize soruyor" dedi.

"Gerçekten de bizi kaygılandıran gelişmeler var" diyen Davutoğlu, "Bugün itibariyle 2700'e kadar ulaşan mülteci akını var. Bunun bu şekilde devam etmesi halinde tabii çok ciddi bir insani durum söz konusu olacak" şeklinde konuştu.

Suriye'deki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Davutoğlu şunları söyledi:

Alınacak güvenlik tedbirlerinin kitlesel gücü de zorlayan ölçekte güvenlik tedbirleri olmaması gerektiğini belirten Davutoğlu, bunun doğuracağı bölgesel sonuçlar olduğunu belirtti. Davutoğlu "süreci yakından takip ediyoruz. Bugün de bu konular burada gündeme geldi tabii ki" dedi.

CLINTON İLE TORUN KONUŞMASI
Davutoğlu ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton ile yaptığı görüşmede yeni doğan torununun da gündeme geldiğini belirterek, "Türkiye'den torunum olduğu için ben geç ayrıldım. Geciktiğim için, toplantı başlama saati gecikti. Dolayısıyla benim bir izahat vermem gerekiyordu. Toplantı sırasında içerde de bunu söyledim. O da onu öğrendiği için tebrik etti" dedi.

Davutoğlu, "Ben de kendisine (Anneanne olmak için gençsiniz) dedim" diye bilgi verdi.

Sayfa Yükleniyor...