'Herkes telefon taşımaya çekinir oldu'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, telefon dinlemeleri konusunda yeni bir düzenleme yapılacağını söylediği konuşmasında "Herkes telefon taşımaya  çekinir oldu" ifadesini kullandı.

02.02.2014 - 00:41

'Herkes telefon taşımaya çekinir oldu'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, telefon dinlemeleri konusunda "Herkes telefonunu yanında taşımaktan çekinir hale geldi" dedi.

Dinleme konusunda yeni bir düzenleme yapıldığını söyleyen Bozdağ, "Vatandaş 3 aydan fazla dinlenemeyecek" ifadesini kullandı.

Bakan Bozdağ, AK Parti Yozgat İl Başkanlığı tarafından düzenlenen aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı, Başbakan dahil Türkiye'de herkesin dinlendiğine dair kanaatler var. Herkes telefonunu yanında taşımaktan çekinen bir noktada.

Böylesi bir noktaya Türkiye'nin gelmesini hiç ama hiç arzu etmedik. Ama maalesef Türkiye'de böyle bir noktaya gelmiş durumdayız. O nedenle yeni bir adım atıyoruz. Dinlemeleri, daha sağlıklı bir şekilde olması, hukuka uygun olması tehdidin olmaması için yeni ölçülere bağlıyoruz.

Bundan sonra sadece kuvvetli şüphe ile dayanarak başka tür delil elde edemiyorum diyerek savcılığa dinleme talebinde bulunamayacaklar. Ne yapacaklar Kuvvetsiz şüpheyi tehdit eden somut bazı delileri de dosyaya koyacaklar. Benim, kuvvetsiz şüphemi doğrudan sebepler var, deliller var, işte onlar, bunlar diye mahkemeye sunacak, mahkeme onu görünce ona göre değerlendirme yapacak.

Eskiden örgüt dışındaki suçlarda üç ay bir dinleme vardı. Arkasından üç ay daha olur. Altı ay dinlenirdi vatandaş. Şimdi iki ay dinleme olacak. Bir ayda ihtiyaç halinde uzatma imkanı olacak. 3 aydan fazla vatandaş dinlenmeyecek.

Mahkeme kararı ile de olsa, eğer suç, bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmişse eski düzenlemede birer aylık uzatma alarak sonsuza dek dinlenebiliyordu. Bir süre sınırı yoktu. Şimdi örgüt faaliyetleri kapsamında olsa dahi dinleme 3 ay daha yapılabilecek. Altı ay dinleme nihayetine erecek."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...