Heron'lar için İsrail'le sona yaklaşıldı

İsrail’le sorunların aşıldığı ve insansız hava aracı Heron'ların alımında sona yaklaşıldığı belirtildi.

06.01.2010 - 21:17

Heron'lar için İsrail'le sona yaklaşıldı

Milli Savunma Bakanı vecdi Gönül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

Gönül, İsrail ‘den alınacak insansız hava aracı heron’lar için sözleşmenin sonuna doğru gelindiğini belirtti ve “Ocak ayının 11'inde İsrail'e heyeti gönderiyoruz” dedi.

Gönül, “Yükselen fiyatlar karşısında üç ihtimal ortaya çıkıyor. Projenin iptal edilmesi, proje değerinin aynı kalması ya da sipariş miktarının aynı kalması fakat proje değerinin yükseltilmesi. Uçak adedinde düşmeyi doğru bulmuyoruz ancak şu anda makul bir müzakere yürütüyoruz. TBMM'nin bize verdiği bir fiyat yetkisi var ve bu fiyatı aşmamız zaten söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Yılın ilk savunma sanayii icra komitesi toplantısında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na 2 adet taktik insansız hava aracı için Kalekalıp-Baykar Makine Ortak Girişimi ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.

Toplantıda uzlaşma sağlanan başlıklar arasında, keşif gözetleme uydu sistemi Göktürk 3 ile orta menzilli At-Unut tipi tanksavar silahı projelerinin başlatılmasının da olduğu belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...