"HES nöbeti"

Rize'nin Çayeli ilçesinde Rize İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen hidroelektrik santrali (HES) inşaatının devam ettiğini öne süren Senoz Vadisi Koruma Platformu sözcüsü Sinan Akçal, elinde ''tahra'' ile inşaatta nöbet tutuyor.

01.04.2010 - 08:34

"HES nöbeti"

Akçal, ilçenin Çataldere köyünde yapılan Uzundere 2 regülatörü ve HES projesinde, mahkeme kararına rağmen çalışmalara devam edildiğini ileri sürerek, çalışmaları engellemek için nöbet tutuyor.


HES projesi inşaatına giden yolu taşlarla kapatan ve yolda elinde tahra (kısa saplı balta) ile nöbet tutan Akçal, gazetecilere yaptığı açıklamada, ne olursa olsun derelerine santral kurulmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Rize İdare Mahkemesinin santral hakkında 2 kez yürütmeyi durdurma kararı verdiğini belirten Akçal, ''Ama firma gece gündüz gizlice çalışmaya devam ediyor. Tünellerde iş makineleri var. Tünellere girerek çalışıyorlar. Bunlar neye güveniyor, bunu merak ediyorum'' dedi.

Geçtiğimiz günlerde çalışmanın devam ettiğinin köylülerce tespit edildiğini, haber verilen jandarmanın da çalışmanın devam ettiğini tutanak tutarak tespit ettiğini dile getiren Akçal, şöyle konuştu: ''Bu sabah da tüneldeki iş makineleri ile çalışmak üzere geldiler. Ama beni ve gazetecileri görünce geri döndüler. Burada HES yaptırmamaya, onları buraya sokmamaya kararlıyız. Ama sonuçta tek başıma bir yere kadar durabilirim. Herkesin, bu firmanın da hukuk kurallarına uyması lazım.''

Bu arada inşaat sahasına gelen bazı firma çalışanları, gazetecilere ve Akçal'a tepki gösterdi. Gazetecilerin bölgeden gitmesini isteyen çalışanlar, ''Mağdur olan bizleriz. Burada çalışanlar, bu köyde kalan insanlardır. İşi durdurdular, ödemelerimiz, sıkıntılarımız var. Kimse bizim sıkıntılarımızı sormuyor. Bazıları bu şirketleri koparmanın peşinde'' ifadelerini kullandılar. Tartışma, inşaat sahasına gelen güvenlik güçlerinin araya girmesiyle sona erdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...