'Hesabını sorarız'

Maden kazasının yaşandığı Ermenek'e giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yemek saatini 6 saate yedirmeye çalışırsanız hesabını sorarız" dedi.

29.10.2014 - 19:26

'Hesabını sorarız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ermenek'te maden kazasının yaşandığı bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Erdoğan, inceleme sonrası basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini ifade eden Erdoğan, şunları ifade etti:

"Toplamda yoğun bir ekip burada çalışma halinde. Son derece dikkatli, kararlı ve sabırlı bir çalışma yürütülüyor.

Ülkemizde madencilikle ilgili yapılan çalışmaların Soma olayından sonra çok farklı şekilde ele alınması için yasal düzenleme yaptık.

Burada çalışan işçilerimize farklı imkanlar getirdik. Bunu hazmedemeyen işverenler var. Tabii ki her olay sorumluluğumuzu daha da artırıyor.

Burada da çalışan sigortalı işçiler, bu ocaklarda her türlü haklarını tam anlamıyla alabiliyor mu? Mesai saatini 8 saatten 6 saate indirererk ağır şartları olduğu için bu adımları attık. Edindiğimiz bazı bilgiler bu işin üzerine daha da farkl gidilmesini öngörüyor.

(Maden işçilerinin 6 saat çalışma hakkı) Bu olayın olduğu anda yemeğin aşağıda yenmesine yönelik baskılar, böyle bir sıkıntıyı doğurmuştur.

Bu 8 saatten, 6 saate inmesi bu türMısır, Yunanistan ve GKRY bakanları "Doğu Akdeniz" için toplandı gerektiğini ortaya koyuyor. Bu 6 saat kendisinin orada çalışma olayıdır.

Siz kalkıp buradaki yemekle ilgili olayını bu 6 saate yedirmeye kalkarsanız bunun hesabını devletin sorması gerekir. Çünkü siz bu hakkı ondan alamazsınız.

Yasa ile uyum sağlanırsa kazalar asgariye iner. Bu acı olayların önüne geçecek tedbirlerin alınmasını işverenlerden bekliyoruz. Biz de sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. İşçi ve sendikalar eksikliklere dikkat çekmeli.

Ülkemizde madencilikle ilgili yapılan çalışmaların Soma olayından sonra çok daha farklı şekilde ele alınmasına yönelik bir dizi yasal düzenleme yaptık.

Bu yasal düzenlemeyle birlikte buralarda çalışan işçilerimize çok daha farklı imkanlar getirdik. Bunu hazmeden veya hazmedemeyen işverenler var. İşverenlerin bunları hazmedemeyişi ne yazık ki bazı sıkıntıları doğuracağı belliydi.

Bakan arkadaşlarımızı bu işi sonuna kadar takip edecekler. İşçi kardeşlerimizi kurtarmak için fedakarca çalışan arkadaşlarımıza güç diliyorum. Acılı ailelerimize sabır diliyorum. Milletimize geçmiş olsun diyor, 18 işçi kardeşimizi kurtarma çalışmaları için iyi neticelere diliyoruz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...