NTV

Hesabınızı 'Güvenilir Arkadaşlar' korusun

Türkiye

Son günlerde artan siber saldırılara karşı Facebook'taki güvenlik önlemleri artırılıyor. İşte son çözüm.

Facebook, şifrenizi kaybettiğinizde hesabınıza ulaşmak için yeni bir yöntemi hayata geçiriyor: “Güvenilir Arkadaşlar”.

Yenimedyaduzeni.com'un haberine göre dünyaca ünlü sosyal ağ, ilerleyen haftalarda kullanıma açacağı bu uygulama ile 3 ila 5 arkadaşınızı “güvenilir arkadaşlar” listesine eklemenize izin verecek. Hesabınıza ait şifreyi unuttuğunuzda ve e-posta adresinize de ulaşamadığınızda listeledğiniz arkadaşlarınıza gönderilecek “şifre” ile hesabınıza geri kavuşacaksınız.

Diğer tüm sitelerde olduğu gibi şifrenizi unuttuğunuzda şifre yenilemek için e-posta adresinize gönderilen adımları takip etmeniz gerekiyordu. Sosyal ağ üzerinde yüzlerce hatta binlerce arkadaşınız varken şifrenizi unuttuğunuzda Facebook’tan değil de arkadaşlarınızdan birisinden “yedek şifre” istemek sosyal ağların ruhuna daha uygun bir hareket olacak gibi gözüküyor.

Yeni uygulanacak sistemin öne çıkan yanı ise tüm hesaplarınız ve e-posta adresleriniz hack’lenmiş olsa bile Facebook hesabınıza ulaşabilecek olmanız. Facebook Yardım sayfalarında “güvenilir arkadaşlar” özelliği şöyle özetleniyor:

"Hesabınıza tekrar girebilmek için sadece 3 koda ihtiyacınız olacaktır ama yedeğinizin olması için 5 güvenilir arkadaş seçmenizi tavsiye ederiz. Güvenilir arkadaşlarınız size çabucak yanıt verme ihtimalleri yüksek olan, kolayca arayabileceğiniz kişiler olmalıdır."

Bu özelliği kullanmak için Hesap Ayarları > Güvenlik sayfasından “Güvenilir Arkadaşlar” sekmesine girerek arkadaşlarınızı listenize ekleyebilirsiniz. Uygulama şu anda herkese açık olmadığı için güvenlik ayarları sayfanızda listelenmiyor olabilir ama birkaç haftaya kadar herkesin kullanımında olacak.

Facebook’un bu uygulamaya benzer ve az bilinen başka uygulamaları olduğunu da belirtmek gerekir. Tek seferlik şifre, açık olan oturumlarınızı uzaktan kapatmak ve üçüncü parti uygulamalar için ayrı şifre kullanmak bu özelliklerden sadece birkaçı.