HES'lere tepki

Rize'nin Hemşin ilçesinde yapılması planlanan hidroelektrik santral (HES) projeleri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarca protesto edildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.10.2010 - 15:59

Hemşin'de yapılması planlanan Yeşiltepe Regülatörü ve HES projesi için, yapımcı firma tarafından Hemşin Belediyesi toplantı salonunda Çevre Bölgesel Etki Değerlendirme (ÇED) Toplantısı yapıldı.

Firma temsilcisi proje hakkında sunum yaptığı sırada toplantıya katılan vatandaşlar, projeye tepki gösterdiler. Toplantıda gerginliğin artması üzerine vatandaşlar slogan atarak salondan ayrıldı. Çevre ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri de toplantının yapılamadığı konusunda tutanak tuttular.

Daha sonra Hemşin Belediyesi binası karşısındaki parkta toplanan vatandaşlar, slogan atarak HES projesine tepki gösterdiler. Pakta bazı vatandaşlar da yörede yetişen tarım ürünlerinin sergilendiği stant açtı.

Kantarlı, Hilal ve Çamlıtepe Köyleri Dernekleri Birliği adına açıklama yapan Hasan Küçük, organik tarım havzası ilan edilen bölgede organik çay tarımını yapıldığını, Hemşinliler'in bu konuda özveride bulunduklarını söyledi.

Bölge halkının başka organik ürünlerin üretilmesini beklerken yöre koşullarına uyumlu olmayan HES'lerin gündeme getirildiğini ifade eden Küçük, ''Hemşin'de 3, Rize'de 94 adet HES yapılmasının planlanması, bilime ve planlama kurallarına aykırıdır. Projelerde ciddi mühendislik hataları bulunmaktadır. Bugüne kadar açılan tüm davalar kazanılmıştır'' dedi.

Yeşiltepe HES projesinin de bilime ve teknolojiye aykırı olduğunu ileri süren Küçük, bölgede tarım havzasına yönelik acilen planlama yapılarak, uyumsuz projelerden vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti.


Sayfa Yükleniyor...