‘Heybeliada’da çözüm çok yakın’

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, Türkiye'de, azınlık haklarıyla ilgili olumlu gelişmeler olduğunu söyledi. NTV'ye konuşan Hammarberg'e göre, Heybeliada Ruhban Okulu konusunda da, ‘çözüm çok yakın.’

Haberler - NTV Haber 03.07.2009 - 20:46

‘Heybeliada’da çözüm çok yakın’

İstanbul, İzmir ve Ankara'daki temaslarını tamamlayan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, izlenimlerini NTV’ye anlattı:

“Rum Ortodoks Patriği ve Ermeni Başpiskoposu ile görüşmelerde bulundum. Yeni bir diyalog ruhu olduğunu hissettikleri açık, İyimserler. Bence bu çok olumlu. Ruhban Okulu'na gelince, bir çözümün çok yakın olduğunu düşünüyorum. Okulun açılması çok olumlu bir sinyal olacaktır. Yaptığım görüşmelerin ardından, sorunun çözüleceğine ve bu meselenin tarih olacağına inancım tam.”

TÜRK AZINLIK
Yunanistan'daki Türk azınlığın durumunda da ilerleme olması gerektiğini söyleyen Hammarberg, "Ancak bu bir karşılıklılık konusu yapılmamalı" dedi.

İnsan hakları alanındaki gelişmelerin devam etmesi gerektiğini belirten İsveçli komiser, Ergenekon davasıyla ilgili olarak da, “Bir ihlal olup olmadığı, çıkacak sonuca bağlı. Yargı sürecinin tamamlanmasını beklemeliyiz. Savcıların, bazı bağlantılar gördüklerini anlıyorum. Ancak, bunları ispatlamalılar” şeklinde konuştu.

ERGENEKON DAVASI
Eşcinsel, biseksüel ve travesti grupların temilcileriyle de görüşen Hammerberg, nefreti körükleyen konuşmalara karşı açık bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi. Bu tür konuşmaların cinayetlere yol açabildiğine işaret eden komiser, "İfade özgürlüğü önemli ancak nefreti körükleyen konuşmalara maruz kalan kişi ve gruplar da korunmalı" dedi.

Heybeliada'da çözüm yakın

Sayfa Yükleniyor...