Heyelan bir beldeyi yuttu: 12 ölü

Rize'de önceki gün başlayan ve gün boyu devam eden sağanak yağış dün akşam saatlerinde sel ve heyelana dönüştü, Gündoğdu beldesinin neredeyse tamamı toprak altında kaldı. Bazı binalar çöktü, 12 kişinin cesedi çıkarıldı.

Haberler - NTV Haber 27.08.2010 - 01:59

Rize'de önceki gün gece başlayan ve gün boyu devam eden sağanak yağış dün akşam saatlerinde etkisini artırdı ve kente kabus yaşattı.


Sel ve heyelanlara yol açan sağanak nedeniyle Karadeniz Sahil Yolu ulaşıma kapandı. Karayolunda, derinliği yarım metreyi bulan su birikintileri oluştu.

Rize'de birçok köy yolu ulaşıma kapandı, yüzlerce araç yollarda mahsur kaldı.

Merkez belediyenin hemen yanındaki Gündoğdu beldesinde meydana gelen heyelan onlarca evin toprak altında kalmasına neden oldu, bazı binalar çöktü. Elektrik ve su verilemeyen beldede toprak altında onlarca aracın bulunduğu tahmin ediliyor.

Hamidiye mevkisinde Akif Kopuz'a ait binada göçük altında kalan altı kişiden dördünün cesetleri çıkarıldı. Cesetleri çıkartılanların isimleri Akif, Muhammet, Vildan ve Meliha Kopuz.

Sele kapılan 7 yaşındaki Servan Taşkıran yaşamını yitirdi. Selde Efil ailesine ait evde de Fazile Efil ve misafir bulunan Tahir Akat hayatını kaybetti. Ayşegül Akat yaralı olarak kurtarıldı.

Bu arada ilk açıklamalarda Ali Efil'e ait olduğu sanılan cesedin Tahir Akat'ın olduğu belirlendi. Yetkililer Ali Efil'in sağ olduğunu belirtti.

Sabah saatlerinde Gündoğdu'da altı kişinin cesedine daha ulaşıldı ve böylece ölü sayısı 12'e çıktı. 2 kişinin de kayıp olduğu bilgisi geliyor.

Rize Belediye Başkanı, tabloyu NTV yayınında şöyle özetledi:

"Arka köylerle ulaşım tam sağlanamıyor. Rize’de cumhuriyet tarihinin en büyük sel felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız. Yağmur dindi ve tablo yarın öğleye kadar netleşir.

Gündoğdu’nun neredeyse tamamında heyelan yaşandı. 10-15 katlı yüksek binaların 1-2 katları toprak altında kaldı. İtfaiye 30-40 metreye uzanan merdiveni ile 100’ün üzerindeki insanı binaların pencerelerinden almayı başardı. Rize merkezdeki durum, Gündoğdu’ya bakıldığında önemli değil.

Gündoğdu beldesi, merkez belediyenin bitişiğinde. Bazı binalar çöktü. Şartlara bakıldığında, sayının artamasından endişe ediyoruz. Gündoğdu’da sabahın ilk ışıklarıyla çalışmalalar hızlanacak."

Rize merkezde de etkili olan sağanak yağış sonucu dün Değirmendere taşarken, bir ilköğretim okulu ile çevredeki onlarca evin bodrum katını su bastı. Pehlivantaşı Köyü'nün çevre köylerle bağlantısını sağlayan karayolu üzerindeki köprü de yıkıldı.

ÖZAK: ALIŞILMIŞIN DIŞINDA BİR HEYELAN
Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, sağanak sonucu Heyelan meydana gelen Rize'nin merkeze bağlı Gündoğdu beldesinde incelemelerde bulundu.

Özak, dün akşam iftar saatinde aşırı bir yağış olduğunu hatırlatarak, ''Bugüne kadar alışılmışın dışında bir heyelan olmuş. Gündoğdu'nun doğusundan batısına kadar aralıklarla heyelan oluşmuş. Geçmişte dere vadisinde üstten aşağıya inerek heyelan olurdu ama böylesini ilk defa görüyoruz'' dedi.

Teknik çalışmaların, arama kurtarma ve yol açma çalışmalarından sonra yapılacağını ifade eden Özak, ''Şu anda 7 canımızı kaybettik, acımız çok büyük. Aynı zamanda 6 kaybımız var, onları arıyoruz. Yaralılarımız da var, onlara acil şifalar diliyoruz. Afete dayalı vatandaşı koruyacak planlama yapmalıyız. Aksi takdirde daha büyük yağışlarda daha büyük sorunlar yaşanabilir'' diye konuştu.

Özak, zararın tespit edilmeye başlandığını kaydederek, ''Ankara'dan acil bir para gönderilecek ve gerekli yerlere harcanacak. İlk planda evlerinden çıkan vatandaşımızın kiraları 6 ay, 1 yıl, ne kadar süre evlerine giremeyeceklerse tespit edilir, ödenir'' dedi.

ÇİÇEK BÖLGEYE GİDİYOR
Bakan Özak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sabah Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile görüştüğünü, Çiçek'in, Başbakan Erdoğan'ın tahsis ettiği uçakla bölgeye geleceğini bildirdi.

KIZILAY'DAN YARDIM
Türk Kızılayı Afet Merkezi, dün akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağış sonucu sel ve heyelanların meydana geldiği Gündoğdu beldesine 30 çadır, 150 battaniye, 50 gıda kolisi, 25 mutfak seti ve bin 500 adet pet şişe sudan oluşan yardım malzemesi gönderdi.

Kızılay, ayrıca beldede seyyar çadır kurdu.

KILIÇDAROĞLU: ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rize'deki sel ve heyelan felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlar için acılarının çok büyük olduğunu belirterek, ''Yaraların sarılması, acıların dindirilmesi için üzerimize düşeni sorumlulukla yerine getireceğiz'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...