Heyelanla göçen hayatlar

Rize'deki heyelanda ölenler arasında ölüme birbirine sarılarak giden bir çift vardı. Adıyaman'da iş bulamadığı için Rize'ye gelen gencin hazin sonu yürek burkarken, enkaz yığınlarından bir kahramanlık hikayesi de çıktı.

Haberler - NTV Haber 27.08.2010 - 17:30

Heyelanla göçen hayatlar

Rize'de meydana gelen sel ve heyelan sonrasında Gündoğdu beldesinin neredeyse tamamı toprak altında kaldı.


12 kişinin öldüğü olay geride birçok hayat hikayesini de bıraktı.

Burak Akat, heyelanda kardeşini ve kayınvalidesini kaybetti. Gündoğdu beldesindeki evin enkazından Tahir Akat ve Fazile Efil'in cesetleri çıkarıldı. 18 yaşındaki Tahir Akat, 5 ay sonra askere gidecekti ve para biriktirmek istiyordu. Adıyaman'da iş bulamayınca çalışmak için Rize'deki ağabeyinin yanına geldi. Akat çay bahçesinde çalışacak ve ayda 800 lira alacaktı. Ancak Tahir Akat, ilk çalışma gününün akşamında göçük altında kalarak öldü.

SARILARAK ÖLDÜLER
Bir diğer olay ise görenlerin yüreğini burktu. Serdar ve Sonay Pehlivan çifti yaz aylarında çay bahçelerinde çalışıyordu. Evlerinin enkazı altında kalarak ölen çift birbirlerine sarılmış halde bulundu. Aile, gün boyu bahçede çay topladıkları için çocuklarını anneanelerine bırakıyordu. Heyelandan bu sayede kurtuldular.

ÖLMEDEN ÖNCE 10 KİŞİYİ KURTARDI
Heyelanda ölen Hamidiye mahallesi eski muhtarı Osman Kutay'ın ise, ölmeden önce 10 kişiyi kurtardığı ortaya çıktı. Arkadaşı Salim Bilgin, Kutay'ı telefonla aramış, ailesi ve komşularıyla mahsur kaldığını belirterek yardım istemişti.

Kamyonetiyle yola çıkan Osman Kutay, 10 kişiyi aracına alarak belde merkezine doğru yola çıktı ancak kamyonet arızalandı. Kurtardığı kişiler yürüyerek belde merkezine gitti. Araçta kalan iki arkadaş ise toprak altında kalarak öldü.

Sayfa Yükleniyor...