Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Opera ve Balesi'nin geçici olarak taşınacağı Basmane'deki eski Amerikan Okulu'nda incelemelerde bulunduğu sırada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Kars'taki İnsanlık Anıtı'nın yıkılacağını hatırlatması üzerine Bakan Günay, o konuda çok üzgün olduklarını, 2006 yılında yanlış bir proje başlatılmış olduğunu söyledi. 2008 yılında projeyi görünce çok şaşırdığını dile getiren Günay, şöyle devam etti:

''Altında eski askeri tabyalar var ve tescilli. 2008'den itibaren de kurulların ihtilafı oldu zaten konuyla ilgili ama hem kurullar hem de belediye geçmişte gereken duyarlılıkları göstermemiş. Kars'taki bu tartışmadan önceki süreçte ben ona işaret etmeye çalışmıştım ama ne yazık ki arkadaşlar üzüm yemek yerine bağcıyı dövmeyi tercih etmişlerdi o dönemde. Şimdi geldiğimiz yer ortada. Ben bu tartışmanın daha önceden kaynaklandığını, kurullar ve belediye arasında bir ihtilaf oluşa geldiğini, kurulların yeni bir proje istediğini söylemiştim. Yeteri kadar gerekler yerine getirilmedi taraflarca. Şimdi böyle bir eşiğe geldik. Ben Türkiye'de bir heykel yıkma tartışmasını doğrusu çok sevimsiz buluyorum.''

Bakan Günay, yer seçimi sırasında, belediye tarafından, bir tarihi eserin üzerinde olduğu gözetilmeden özensizlikler gösterildiğini ifade ederek, o dönemde kurulların da bu özensizliği paylaştığını kaydetti.

Günay, ''Biz böyle bir tartışmayla bunun bedelini ödüyoruz. Bundan ötürü çok üzgünüm'' dedi.