İstanbul yeni bir film festivaline merhaba diyor... Butan, Senegal, Burkina Faso, Bengaldeş’in de aralarında bulunduğu ülkelerin kültürel değerleri sinemalarıyla gün ışığına çıkıyor.

‘Bilinmeyen Sinemalar Film Festivali’ Türkiye’nin evsahipliğinde, Dışişleri Bakanlığı’nın 9-13 Mayıs 2011 tarihleri arasında İstanbul’da düzenleyeceği 4. Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı* kapsamında yapılacak bir festival. 11-17 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek festivalde Afrika, Asya ve Amerika’dan adını çok duymadığımız coğrafyaların sineması İstanbullu sinemaseverlerle buluşacak. Filmler Beyoğlu Sineması, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Kadıköy Moda Sineması’nda ücretsiz olarak takip edilebilir.

Ruanda, Laos, Çad ve Myanmar gibi adını çok duymadığımız ülkelerin sinemasını İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak olan festivalde 35 film gösterilecek. Filmleri gösterilecek ülkelerin ortak özelliği kişi başı milli gelirlerinin 750 doların altında olması. Ekonomik azgelişmişlik kıstası gözetilerek sınıflandırılmış ve “En Az Gelişmiş Ülkeler” kategorisinde sayılan bu ülkelerin 33’ü Afrika, 14’ü Asya, biri de Amerika kıtasında bulunuyor. Festival toplumsal hafıza, güncelin izinde, belgesel gözü, panorama, derin bakış olmak üzere beş ana bölümden oluşuyor. Festivalde ülkelerin tarihi perspektifi içinde kültürel dokularını işleyecek yapımların yanısıra güncel sorunlarını da dile getirecek filmler yer alacak.

Festival kapsamındaki ülkeler:
AFRİKA
Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Komor Adaları, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Cibuti, Ekvator Ginesi, Eritre, Etyopya, Gambia, Gine, Gine-Bissau, Lesotho, Liberya, Malavi, Madagaskar, Mali, Moritanya, Mozambik, Nijer, Ruanda, Sao Tome ve Principe, Senegal, Sierre Leone, Somali, Sudan, Togo, Uganda, Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti, Zambia

ASYA
Afganistan, Bangaldeş, Yemen, Butan, Kamboçya, Kiribati, Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti, Myanmar, Nepal, Samoa, Solomon Adaları, Doğu Timor, Tuvalu, Vanuatu

AMERİKA
Haiti

4. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı:
EAGÜ (En az gelişmiş ülkeler), Birleşmiş Milletlerin 1971'de yaptığı bir tanımlama. Bu tanımlamaya giren ülkelerin kalkınma süreçlerinde yapısal nedenlerden kaynaklanan temel güçlükleri mevcut. BM, uluslararası toplumun bu ülkelere özel bir yaklaşım göstermesini ve karşılık beklemeksizin destek vermesini öngören bir program izliyor.

4. EAGÜ Konferansı, Dışişleri Bakanlığı ve BM işbirliği ile 09-13 Mayıs 2011 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'nın ilki 1981 yılında Paris'te, ikincisi yine Paris'te 1990 yılında ve üçüncüsü de 2001'de Brüksel'de düzenlenmişti.

BM verilerine göre 48 en az gelişmiş ülkenin 33'ü Afrika'da, 14’ü Asya ve Pasifik bölgesinde ve biri de (Haiti) Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alıyor.