Yapı Kredi Yayınları kendi dönemini ve kendinden sonraki kuşakları büyük ölçüde etkilemiş şair Metin Eloğlu'nun daha önce yayınlanmamış öykülerini edebiyat severlere sunuyor.

Daha önce Eloğlu’nun kitaplaşmamış şiirlerini 'İbresiz Bir Pusula' adlı kitapta derleyen Turgay Anar, dört yıl boyunca 300’den fazla süreli yayını inceledi ve şairin biri hiç yayımlanmamış 25 öyküsüne ulaştı.

Metin Eloğlu, ilk kez kitaplaşan, kimi “karışık teknik”le, kimi de Türk öykücülüğünde belki ilk kez “sen-öyküsel” anlatımla yazılmış, kimileri de gerçeküstü yönelimler taşıyan bu öykülerde, İstanbul’u, denizi, Anadolu’yu, adamları ve kadınları ve aşk acılarını anlatıyor.

“Ah, buraya kışın gelmeliydi: Civarinalar tozu dumana katarken, bir yelken bezine bürünüp, yavru orkinosları, kaplan postlu, dört dikenli dıragonyaları beklemek... Hapı yutan kılıcın nazlı nazlı salınması, gitgide iflahtan kesilmesi... Siyah sarı al benekli minakoplar... Koçan gibi kefalları ileryalardan ayrı koyun... O canım iskorpitler, taş balıkları isperkolar...

Kadınca edalı kupesler... Bulbulyanın o yumuşacık kokusunu bir yol genzinde sezince tebdili şaşan karagözler...''

Metin Eloğlu eserleri:
'Düdüklü Tencere', 'Sultan Palamut', 'Odun', 'Horozdan Korkan Oğlan', 'Türkiye’nin Adresi', 'Ayşemayşe', 'Dizin', 'Yumuşak G', 'Rüzgâr Ekmek', 'Hep', 'Yine' (ilk altı kitabının birlikte basımı), 'Şiirce' (son üç kitabının birlikte basımı), 'Ay Parçası', 'Önce Kadınlar', 'Bektaşi dedikleri', 'Derleme: Garip Şiirler Antolojisi'