Hindistan, insansız Chandrayaan 1 uzay aracıyla temas kurma çabalarının sonuç vermemesi üzerine 82 milyon dolar tutarındaki Ay yüzeyinin haritasının çıkarılması programını durdurdu.

Devlete ait yayın organı Doordashan, web sitesinden yaptığı açıklamada, uzay aracıyla temasın iki gün önce kaybedildiğini ve Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO) bilim adamlarının geçen Kasımdan beri Ay yörüngesindeki araçla temas kurma çabalarının sonuç vermediğini bildirdi.

ISRO direktörü Madhavan Nair, programa son vermek zorunda olduklarını belirterek, "Uydu 315 gün hayatta kaldı ki bu iyi bir rekor. Böyle birçok uzay programı bir ayda sona eriyor" diye konuştu.

Temasın kopmasının uzay aracındaki bilgisayarlarda meydana gelen bir arızadan kaynaklandığını kaydeden Nair, "Bu gelişmeyle büyük hayal kırıklığına uğradık, ama Ay'ın 70 bin görüntüsü dahil çok geniş veri elde ettik" dedi.

Nair, buna karşın Ay keşif programlarının ikinci aşaması olan ve Ay yüzeyindeki kimyasalların bir tekerlekli robotla incelenmesini amaçlayan Chandrayaan 2'nin ertelenmeyeceğini belirtti.

İlk roketini 1963'te ve ilk uydusunu 1975'te fırlatan Hindistan'a ait Chandrayaan 1 aracı Ay yörüngesinde 100 km irtifada 2 yıl kalması için tasarlanmıştı. Araç, Ay'ın üç boyutlu atlasını hazırlamak üzere Hindistan tarafından geliştirilen harita yapıcı bir kamera ile Bulgar Bilimler Akademisine ait radyasyon ölçer ve NASA'nın mineral bileşimi ile buz kalıntılarını saptayan iki cihazı dahil 11 cihaz taşıyordu.