Hindistan'dan BlackBerry'ye mühlet

Şifreli sistemi kontrol edemediği için BlackBerry'yi yasaklamak isteyen ülkeler arasına Hindistan da katıldı.

13.08.2010 - 13:44

Hindistan'dan BlackBerry'ye mühlet

Ulusal güvenlik gerekçesiyle BlackBerry üzerinden haberleşmeyi izlemek isteyen ülkeler kervanına Hindistan da katıldı.

BlackBerry'nin üreticisi Research in Motion (RIM) şirketine, hizmet sağlayıcılarına ulaşımı açması için 31 Ağustos'a kadar süre tanıyan Hindistan hükümeti aksi takdirde ülkede hizmet vermesinin engelleneceğini bildirdi.

BBC'de yer alan bilgiye göre Hindistan hükümeti BlackBerry'nin, 2008'deki Mumbai saldırısı benzeri bir eylem amacıyla militanlar tarafından kullanılmasından korkuyor. RIM BlackBerry üzerinden yapılan iletişime ilişkin verileri doğrudan Kanada'daki veri tabanına yolluyor.

Hem başka bir ülkede olması hem de bu işlemde kullanılan şifreleme nedeniyle, söz konusu bilgiler hükümetler tarafından denetlenemiyor. Konuyu ilk gündeme getiren Birleşik Arap Emirlikleri olmuştu. Onu Lübnan, Cezayir, Suudi Arabistan ve Kuveyt izledi. RIM ise şimdiye kadar bu hükümetlere olumsuz yanıt verdi.

RIM, Blackberry hizmetlerinin Hindistan istihbarat servisleri tarafından izlenmesine izin verileceği iddiasına bugün basın organlarına geçtiği açıklamayla yanıt verdi.

Açıklamada "Düzenleyici kurumların güvenlik açısından öne sürdüğü şartlara saygı duyuyoruz ama müşterilerimizin mahremiyet hakkını da gözetiyoruz" dendi. Ntvmsnbc'ye gönderilen açıklama şöyle:

"RIM olarak, Hindistan Hükümeti tarafından bugün yayınlanan açıklamaya cevaben ve 2 Ağustos tarihinde yayınlamış olduğumuz Müşteri Bilgilendirme Mektubu’na ilave olarak müşterilerimizi tekrar bilgilendirmek isteriz. RIM; devletlerle gerçekleştirdiği gizli ve yasal görüşmeleri ifşa edemediği gibi, müşterilerine, yasal ve ulusal güvenlik gereksinimlerini karşılarken vatandaşların ve kurumların hukuksal ihtiyaçlarını da koruma çerçevesinde devletlerle mümkün olduğunca işbirliği içinde olmaya çalıştığının güvencesini vermektedir. RIM, ağ sağlayıcılarına “yasal” erişim çerçevesinde verilen tüm hakları, aşağıda yer alan 4 maddede belirtilen keskin bir çizgi ile ayırmıştır.

1. Ağ sağlayıcılarının yetkinliklerinin, devletlerin yasal gözetimi ve hukuki kuralları çerçevesinde belirlenen yasal erişim ve ulusal güvenlik gereksinimleri ile sınırlı olması.

2. Ağ sağlayıcılarının yetkinlikleri, teknoloji ve satıştan bağımsız olmak zorundadır. BlackBerry müşteri hizmetlerine erişim hakları, operatörlerin ve kural koyucuların RIM’in rakipleri veya benzer iletişim teknolojisi firmalarına zorunlu koştuğundan daha fazla olamaz.

3. BlackBerry Kurumsal Sunucu müşterileri için güvenlik mimarisinde herhangi bir değişiklik yoktur. Çünkü söylentilerin aksine, söz konusu güvenlik mimarisi tüm dünyada aynıdır ve RIM müşterilerinin kriptolama anahtarlarını sağlama yetisine sahip değildir. RIM’in bu konumunun altında yatan sebebi, güçlü kriptolamanın uluslararası işleri almak ve sürdürmek için her ülkede temel bir ticari gereklilik olmasıdır. Ayrıca benzer güçlü kriptolama, kurum ve devlet iletişimini korumak amacıyla hem kablolu hem de kablosuz ağlardaki geleneksel Özel Sanal Ağ’larda (VPN) yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

4. RIM yasal erişim gereksinimleri için, ülkelere özel anlaşmalar tanımayan, tutarlı bir global standart sürdürmektedir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...