Hindistan’lı yetkililerin 2GB’lık sabit diske sahip, kablosuz ağ yeteneği ile zenginler ve fakirler arasındaki “yaşam standardı farkı”nı olabildiğince düşüreceğini iddia ettikleri ucuz dizüstü bilgisayar “Sakshat” bir “hesaplama cihazı” ancak bilgisayar değil.

20 dolar fiyatla tanıtılan, önümüzdeki altı ay içinde fiyatı 10 dolara düşürülecek ürünün 2GB hafıza, LAN (kablolu ağ) ve kablosuz ağ bağlantısına sahip bilgi depolayabilen bir hesaplama makinesi olduğu ortaya çıktı.

Hindistan’dan yayınlanan basın bültenlerinde bir “dizüstü bilgisayar” olduğu ifade edilen ürün, dizüstü bilgisayarlara bağlanarak hafızasında depoladığı hesaplamaların paylaşılmasını sağlıyor.

Klavyesiz, 10x5 inç ebatlarında ekrana sahip ürün, Hintli yetkililerin ifadesine göre, Hindistan hükümeti tarafından geliştirilen 60 dolarlık bir bilgisayarın temelini oluşturacak. Ürün, e-okul öğrencilerinin internet ve ücretli sayısal ders kitaplığına erişim sağlamaları, mühendislik hesaplamaları gibi işlemleri gerçekleştirmelerini sağlayacak.

Üretim maliyetinin 30 dolar olduğu belirtilen ürün, Hintli öğrencilere 20 dolar fiyatla satılacak.