"Hipilerin römorkürü değil"

Greenpeace'in bayrak gemisi yeni Rainbow Warrior artık hayata atıldı. Ve liman liman dolaşıyor.

02.12.2011 - 15:58

"Hipilerin römorkürü değil"

Greenpeace'in internet sayfasında yeni Rainbow'un yolculuğu şöyle anlatılıyor:

Londra'ya giderken Radiohead'in solisti Thom Yorke'de ekibimizle birlikteydi. Sonradan aldığımız geri bildirimlere göre, gemi mürettebatı, yolculuk süresince mutluluktan havalara uçmuş. Ekipten Brain şöyle yazmış;
''Thom Yorke'un Amsterdam'dan Londra'ya kadar Rainbow Warrior'da bulunacağını duyurulduğu zaman, Radiohead hayranları hemen gemideki helikopter pistine domino taşı gibi dökülüyordu. Birisi o tek vuruşlu "Creep" şarkısının akorunu hayali gitarıyla çalıyordu; diğeri ise aşağı yukarı zıplıyordu. Onun gemimizde olması duygusu mükemmel hissettiriyordu.

Thom, oldukça alçakgönüllü ve iyi bir insan. Çevre sorunlarıyla ilgili gayet bilgisi var. Mesela omuzumun üstüne 350.org 'un websitesini işaretledi. Keystone petrol boru hattı hakkında sık sık güncelleme istedi. Friends of The Earth ile Kopenhagen iklim görüşmelerine girdiğini ve gazeteci olarak gizlendiğini söyledi.

Şöyle söylemişti; "Bu bir hippi römorkörü değil. Bu ciddi bir şey." Ama hippiler de gerçek anlamda bu ruhun içinde. Hatta, 40 yıl önce, Greenpeace'i hippiler kurdu ve bu hippi enerjisi hala eskisi gibi kükrüyor.

Ama Greenpeace'i kuran hippiler farklı bir soydandı. Tarihin büyük oranda unuttuğu önemli bir kültürel güçtü; toplum kurallarına uymayan, basitçe her şey nasılsa öyleydi diye bir düşünceyi ve otorite sahibi olduğunu iddia eden birinin onlara bazı şeyleri yaptırmaya çalışmalarını asla kabul etmeyen hayalperest kişilerdi.

Onlar kadın ve erkek, hepsi bilge veya iyi olmayan, tutucu milliyetçilik yerine barışa değer veren, para yerine sevgi, eşyalar yerine doğa ve inandıkları uğruna güvenliklerini, sosyal mevkilerini ve bazı durumlarda hayatlarını riske atmaya gönüllü. Onların yaratıcılığı, enerjisi, ve yakalanması güç gökkuşağının sonuna kadar, hayallerini gerçekleştirmek için dayanma güçleri vardı.

Yıllar içinde, Greenpeace kurucu üye Bob Hunter'ın "mekaniklere karşı mistikler" olarak tanımladığı bir kimlik bunalımıyla mücadele etti, dik başlı politik gerçekçilik, yeterlik, kritik yollar, ve kendilerini kabilenin savaşçılarıyla ilgili bir Cree kehanetinin parçası olarak hasta olduğunda dünyayı iyileştirenler arasında görenler...

'Gündelik hayatında yapacağın seçimlerle kolayca kendi başına bir aktivist olabilirsin.'
Bizim yeni tayfalarımızdan biri Pablo, Thom Yorke'un gemiye geleceğini duymuş ve Yorke'un New York City'nin etrafında bisiklete bindiğini anlatan bir röportaj gördüğünü, "Gündelik hayatında yapacağın seçimlerle kolayca kendi başına bir aktivist olabilirsin" dediğini anımsamış. Bu Pablo'ya, Greenpeace için çalışmasında ve kendini çevre aktivizmine adamasında ilham kaynağı oldu.

Londra'ya varıldığında, "Gezegen, korkular denizinde bir savaş helikopteridir." yazmıştı Thom. Ona Pablo'nun ondan ilham aldığını ve gemiye binmesinin nedenlerinden birinin, verdiği örnek olduğunu söyledim. O da, 'Bazılarına, tüm zamanların aktivistleri olması konusunda ilham verdiğim için çok memnunum.' dedi, 'Çünkü ben değilim, ve olamam. Fakat dünyanın Pablo gibi daha çok insana ihtiyacı var.'

Doğru. Ve aynı zamanda dünyanın Thom Yorke gibi daha birçok insana ihtiyacı var. Bu insanları istediğin gibi adlandırabilirsin: Ben onlara hippi diyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...