'Hizmetlerinin ödülünü Allah'tan alacaktır'

Türkan Saylan'ın cenaze törenine katılmak için Teşvikiye Cami'nde  büyük bir kalabalık toplandı. Cenaze namazında konuşan Eski müftü İhsan Özkes, "İnanıyorumki Türkan Saylan Hanımefendi hizmetlerinin ödülünü Allah'tan alacaktır" dedi.

19.05.2009 - 18:27

Türkan Saylan'ın Teşvikiye Camii'nde kılanan cenaze namazının ardından Beyoğlu Emekli Müftüsü İhsan Özkes, toplanan kalabalığa bir konuşma yaptı.

Özkes, Prof. Dr. Türkan Saylan'ın dine ve din adamlarına büyük saygı gösterdiğini hatırlatarak; "Ömrünü cüzzamla ve cehaletle savaşmaya adamış Türkan Saylan, inanıyorum ki bu hizmetlerinden ötürü ödülünü Allah'tan alacaktır." dedi.

İhsan Özkes zaman zaman alkışlarla kesilen konuşmasında şunları söyledi:

"Burada bir ulu çınar var. 75 yıllık ömrünü hizmetlerle geçirmiş bir şahsiyet var. Ben kendisiyle tanıştım. Kendisiyle görüştüğümüzde, ben kendisine ilim adamı olması nedeniyle saygı gösteriyordum. O da bana din adamı olmam nedeniyle saygı gösteriyordu. Dine ve din adamına büyük saygısı vardı.

Prof. Dr. Türkan Saylan, annesi Leyla Hanım'ın Müslüman olup olmamasının kanuşulmasından ve kendisine de kafir yakıştırmaları yapılmasından çok rahatsızdı. Kendisene kafir denilmesinden her Müslüman çok rahatsız olur. Dileğimiz odur ki bu yakıştırmaları yapanlar hiç değilse merhumenin ölüsüne saygı göstersinler. Peygamber Efendimiz de ‘Ölülerinizi rahmetle yad ediniz’ buyurur. Dileriz onlar bu buyruğa uyarlar.

Prof. Türkan Saylan, ömrünü cüzzam ve cehaletle savaşla geçirdi. Yüce Allah, Kuran-ı Kerim'de ‘Her kim bir canı kurtarırsa, bütün insanları kurtarmış gibi olur’ diye buyurur. Allah bu hizmetlerinden dolayı merhumeden razı olsun, ruhu şad olsun.

Türkan Saylan Hanımefendi iki oğlunun anası olmakla yetinmedi, on binlerce öğrenciyi okutarak onlara da ana oldu. Bir söz vardır; '100 yıl sonrasını düşünen, insan yetiştirsin' diye. İşte Türkan Saylan, 100 yıl sonrasının temellerini atmıştır. İnanıyorum ki eğitime verdiği hizmetlerinden ötürü ödülünü Allah'tan alacaktır. Hz. Peygamberimiz de "İnsanların en hayırlısı, insanlara hayır yapandır" buyuruyor. Türkan Hanım da 74 yıllık ömrünü insan eğitimine adamıştır.

Allah'tan ömrünü, canını, malını, herşeyini iyilik için harcayan merhumeye rahmet dileriz. Türkan Saylan Hanımefendi istirahata çekilmiştir, ölü değildir. Ölü olanlar bu dünyada hizmeti olmayanlardır. 74 yıl yaşadı ve gidiyor ama adı eserleriyle anılacak.

Anma deyince, bugün Samsun'a çıkışının 90. yılında Ulu Önder Atatürk'ü de rahmetle anıyoruz.

Prof. Dr Türkan Saylan Hanımefendi dünyasını bedenen değiştiriyor. Ama dünyayla ilgisi devam ediyor. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği devam ediyor. Öğrencileri hizmete devam ediyor. Bugün milyonlarca insan onu rahmetle, hayırla anıyor, yad ediyor.

Sevgili Peygamberimiz; ‘İnsan öldüğünde üç şey devam eder: Yaptığı hayır, bıraktığı ilim ve geride kendisine dua edenler’ buyurur. Bu üç vasıf, merhume Türkan Saylan'da fazlasıyla vardır, değerli dostlar.

Umarız merhumenin bıraktığı noktadan hizmet bayrağını devralacak nice Türkan Saylanlar çıkacaktır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...