'Hobbit'lerde mutlu son

Çekimlerinin hangi ülkede yapılacağı tartışılan Peter Jackson'ın yöneteceği 'Hobbit' için karar verildi. Filmin çekimleri Yeni Zelanda'da gerçekleşecek.

27.10.2010 - 15:10

'Hobbit'lerde mutlu son

Yeni Zelanda, yaklaşık 3 milyar dolar gişe hasılatının yanısıra kazandığı Oscarlarla da sinema dünyasının klasikleri arasına giren 'Yüzüklerin Efendisi' serisinin çekimlerine ev sahipliği yapmıştı.


Ülke haftalardır, 'Yüzüklerin Efendisi' yazarı J.R.R.R Tolkien'in 'Hobbit' adlı eserinin de bu ülkede çekilip-çekilmeyeceğini tartışıyordu.

Yeni Zelanda'daki oyuncu sendikalarının, yapımcı şirket Warner Bros'un kendileriyle anlaşma yapmayı reddetmesi nedeniyle yürüttüğü boykot çekim planlarını tehlikeye sokmuştu.

Yeni Zelanda'ya 1.5 milyar dolar kazandıracak projeyi başka ülkeye kaptırmamak için gösteriler düzenleyen 'Hobbit' hayranlarının ve Başbakan John Key'in çabaları sonuç verdi.

Şirket yöneticileriyle görüşen Key, beklenen kararı açıkladı ve 2 seriden oluşacak filmin Yeni Zelanda'da çekileceğini açıkladı.

Varılan anlaşmayla Yeni Zelanda hükümeti yerel sendikalar yasasında değişiklik için parlamentoya yasa tasarısı sunacak, ayrıca büyük bütçeli filmler için sağladığı maddi desteği de artıracak.

Peter Jackson'ın yöneteceği ve 500 milyon dolara mal olması beklenen 3 boyutlu serinin ilk filminin 2012 Aralık, ikincisininse 2013 yılında gösterime girmesi bekleniyor..

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...